Mít doma zvířátko, rovná se starost. Takových živých překvapení pod vánočními stromečky stále ubývá, především těch štěkacích. Ti bývali vděčným dárkem. Zřejmě starosti převažují nad potěšením, které často brzy vyprchá. Proto chovatelé radí, nenechte se strhnout povzdechy vašeho kamaráda či rodinného příslušníka rozplýváním se nad klubkem štěňat sousedovy Besiny. Aby se jednoho dne „vánoční dárek“ neocitl u branky psího útulku.
„I to se někdy stává,“ potvrzuje Jana Štěpánková, ošetřovatelka psího útulku pro opuštěná zvířata v Maršovicích, který má v současné době přes třicet pejsků. Ani zde to nevypadá, že by v předvánočním období čtyřnozí kamarádi našli nového páníčka, spíše naopak. „Neumím si to vysvětlit, snad jen tím, že byli čerti a pejskové se lekli rachejtlí a utekli. Letos ani moc ne, ale loni jsme měli od čertů velký příjem. Docela se děsíme silvestra,“ uvedla ošetřovatelka Jana Štěpánková.
Podle ní už živé vánoční dárky nejsou v módě. „Dříve jsme zaznamenali několik zámluvek, kdy si lidé před Vánocemi pro pejsky přišli. Buď udělali radost sobě nebo pejskovi. Letos se zatím nikdo neozval. Možná se ještě někdo ozve, pořád je čas,“ říká ošetřovatelka s tím, že každého upozorňují na určité povinnosti a ptají se na dosavadní zkušenosti se zvířaty. „Ke každému přistupujeme individuálně. Poradíme, jaké plemeno by bylo vhodné, aby se pejsek nestal pouhou hračkou, která se časem odloží. Většina lidí si žádá menší rasu a štěňata,“ dodala.
Morčata, křečci, myši, králíci, žáby, plazi, želvy, papoušci,
ale i chameleon. Takový sortiment nabízí benešovská prodejna Super ZOO. „V předvánočním období zaznamenáváme zvýšený zájem o zvířátka. Největší je o ptáky, všechny druhy hlodavců a rybičky. K nim si pak kupující často pořídí i akvária,“ říká majitel obchodu Jan Vegh s tím, že si lidé zvířátka zamlouvají s předstihem.
Podobnou zkušenost má Ludmila Veselá z benešovské akvaristiky u Masarykova náměstí. „Největší zájem je o křečky, morčata a králíčky, kteří jsou nejméně nároční. Děti totiž na dárky občas zapomenou,“ uvedla prodavačka.