Díru v domě sice majitelé vyspravili, ale místo zůstává do dnešních dnů prakticky nezměněné. Potíže s průjezdem mají v nepřehledné klikatici nejen rozměrnější vozidla, když se tam potkají v jeden okamžik, ale i řidiči osobních aut, když míjejí stále větší zemědělskou techniku, autobus nebo kamion.

Ke zvýšení bezpečnosti správce silnice od roku 1968 moc neudělal. Je tam nový asfalt a přibylo zrcadlo, díky němuž řidiči vidí za roh a mohou předcházet nepříjemným střetům. Obec pro chodce podél esíčka vybudovala chodník. Ale i to, jak to vyhodnotili současní zastupitelé, je pořád málo.

Silnice s nadregionálním významem by se proto měla přičiněním Zvěstova na jeho návsi změnit. Esíčko sice narovnat nepůjde, ale příjezd do něj by měl být přehlednější. Obecní úřad má totiž v plánu přidat na silnici ostrůvek a usměrnit tím provoz podle současných požadavků bezpečnosti dopravy.

O změně uvažují ve Zvěstově už poměrně dlouho. Dalším potvrzením správných nápadů a impulzem ke změnám byla událost, k níž došlo loni na podzim.

„Nechali jsme si vytvořit studii našeho záměru. Při dendrologickém průzkumu se ukázalo, že stromy, které na návsi rostou, nejsou v dobrém stavu a z bezpečnostních důvodů budou pokácené. Jeden loni v říjnu dokonce spadl na dvě zaparkovaná auta a poškodil je,“ připomněl zvěstovský starosta Karel Babický.

Za vykácené stromy obec vysadí nové. Nebude to však hned, ale až poté, co dojde k úpravám celého prostoru návsi. O změnách se ve Zvěstově nejprve diskutovalo mezi občany a návazně o nich jednali i zastupitelé. Ti také posvětili, že v jejich rámci přibude i lávka, která o něco zkrátí cestu pěším k obecnímu úřadu a místnímu obchodu.

Ze studie také vyplývá, že autobusová zastávka zůstane na svém místě. Zmizí ale její zadní stěna a bude tak průchozí. Vývěsky, respektive sdělení, která jsou v nich umístěná, se ze současného místa vedle zastávky přesunou do „průchodu“. Tím vznikne, jak to nazval tvůrce studie, galerie.

„Dnes je střecha autobusové zastávky plechová, nově bude zelená, osázená vhodnými rostlinami,“ připomněl Karel Babický. V současné době obec řeší projektovou dokumentaci a následně z ní vyplývající rozpočet.

„Kolik bude celá akce stát zatím není jasné, ale část nákladů chceme uhradit z evropských dotací. Projekt budeme mít na podzim a start akce plánujeme na začátek příštího roku 2025,“ dodal zvěstovský starosta Karel Babický.

STUDIE MODERNIZACE NÁVSI ZDE