„Nemůžeme lékařům nabízet plně vybavené ordinace s odpuštěním nájemného a k tomu i služební byt,“ dodal Michal Hodík.

První na výzvu Bystřice zareagovala velká dentistická společnost, která provozuje ordinace v řadě měst. Dlouhá a složitá vyjednávání však k cíli nevedla. V tu chvíli starosta už trochu začal propadat zoufalství. Pak se ale v Bystřici objevily dvě mladé zubařky.

V některých regionech je zubařů nedostatek, když se pak objeví nový, často se na registraci stojí fronty. Zubařů je přitom podle jejich komory v Česku dostatek.
Z méně osídlených regionů mizí zubaři. Roman Šmucler: Na vině jsou pojišťovny

Po jednáních přišel šok, když Nikola Kyliánková a Widad Zavadilová navštívily své budoucí ordinace ještě v původním stavu. „Když zubařky viděly ordinace z druhé půlky osmdesátých let minulého století, zhrozily se a říkaly, že v takovém prostředí se moderní stomatologická praxe provozovat nedá,“ řekl starosta.

Následovala další jednání, příprava projektové dokumentace, stavební povolení a výběr zhotovitele. Přestavbou druhého nadzemního podlaží zdravotního střediska vznikly místo dvou hned tři ordinace s rentgenem, klimatizací, recepcí a čekárnou. Lékařky pak investovaly do vybavení ordinací.

Zubní ordinace. Ilustrační snímek.
Zubař z Liberce: Pokud máte hodně kazů, nechoďte ke mně. Vybírá si i podle věku

Kromě klasické stomatologie tam Bystřičtí mohou využívat i služby dentální hygieny.