Havarijní stav základní školy už delší dobu trápí vedení města. Jedna z budov, pocházející z 19. století, musela být dokonce uzavřena. Nevyhovující střecha a pronášející se strop hrozí zřícením.
„Je to jeden z nejpalčivějších problémů Pyšel, který chceme co nejdříve vyřešit. Vše se ale odvíjí od peněz, ty zatím nemáme a bez nich by to nešlo,“ říká starosta Stanislav Vosický. Radnice proto ještě v tomto měsíci požádá o dotaci. „Předpokládaný rozpočet rekonstrukce školy je vyčíslen částkou 80 milionů korun. Na školu můžeme dostat dotaci do výše maximálně 85% všech nákladů, zbytek musíme pokrýt z vlastních zdrojů, což by se nám mělo podařit z výnosu prodeje obecních parcel,“ vysvětluje starosta s tím, že na samotnou rekonstrukci jsou připraveni. „Projekt a stavební povolení máme, v nejbližší době získáme i prováděcí projekt,“ dodal.
Škola rekonstrukcí získá čtyři nové učebny, zázemí pro školní dílnu a keramickou dílnu a především kvalitní tělocvičnu. V souvislosti s tím i odpovídající šatny a bezbariérový přístup v podobě výtahu.
„V historii školy by šlo o vůbec první tělocvičnu. Měla by vyrůst na místě v současnosti uzavřené budovy. Chybějící tělocvična je pro žáky i učitele velkým handicapem. Dosud využíváme prostory místní sokolovny,“ uvedl ředitel školy Vladimír Paclík.
„Pokud vše dobře půjde, s prvními pracemi bychom začali na podzim,“ dodal Vosický.