Přechod údajně nesplňoval normu, byl příliš široký. Proto musel zmizet. Od té doby lidé, kteří místem procházeli silnici, buď přebíhali, nebo museli využít vzdálenější přechod u supermarketu Billa. Při tom nešetřili kritikou. Hojně užívaný přechod totiž fungoval po desetiletí bez problémů a dopravních nehod. Teď už je přechod znovu obnoven s tím rozdílem, že na obnovené zebře chodce chrání provizorní ostrůvek uprostřed komunikace. Radnice tak splnila svůj slib veřejnosti, že do konce prázdnin přechod obnoví.

„Bydlíme na druhé straně silnice a děti tu denně přecházely, proto jsme se obrátili před časem na vlašimskou radnici, projevili jsme nesouhlas se zrušením přechodu, žádali vysvětlení, proč došlo k jeho zrušení a jak to s ním bude dál. Ale nikdo nám za celé dva měsíce neodpověděl, nikdo s námi nekomunikoval," postěžovala si za obyvatele žijící ve vilové části za rušnou silnicí Blanka Trojánková na veřejném zasedání zastupitelstva. Dodala také, že ten přechod tam hodně chybí, protože jej denně vyžívala spousta lidí a nejen těch, kteří tam bydlí. Lidé, kteří se proti zrušení přechodu postavili, argumentovali i tím, že u Billy, u Drupolu či výše v ulici Okružní, jsou stejně široké přechody nebo i širší, které zůstaly.

„Proč jinde mohou být a tady ne?" dotazovali se vedení města.

„Nedokážu vám na to odpovědět, někdy to SÚSce vadí, někdy ne," odpověděl stěžovatelům na zastupitelstvu místostarosta Vlašimi Karel Kroupa.
Zástupci vlašimské radnice už v červnu po setkání s vedením benešovské Správy a údržby silnic, dopravního inspektorátu a odboru dopravy MěÚ Vlašim nechali vypracovat projekt, který by situaci kolem zrušeného a veřejností žádaného přechodu řešil.

„Benešovská firma, na kterou jsme se obrátili, vypracovala řešení, kdy uprostřed přechodu je ostrůvek a na každé straně čtyřmetrový pruh vozovky," vysvětlil vlašimský starosta Luděk Jeništa s tím, že bližší informace radnice uvedla v městském periodiku.

Dnes už tak mají lidé možnost přechod opět využívat. Dopravní řešení pro chodce je však pouze provizorní a tomu odpovídají i použité prvky.

„Jde o dočasné řešení. Nejsme schopni v tuto chvíli říci přesně, jak dlouho bude trvat. Počítáme ale s tím, že takto upravený přechod bude do doby, než bude vyřešen nedaleký kruhový objezd U Kozla," upřesnil vedoucí odboru dopravy MěÚ Vlašim Jiří Vondruška. Chodci se tak nemusí obávat, že by v dohledné době o bezpečnou cestu na druhou stranu rušné silnice přišli.

Podle vedení vlašimské radnice by se tato lokalita měla v budoucnu řešit komplexně. Měl by být položen nový asfaltový koberec, který se napojí na nový povrch u benzinové pumpy. Plánovaný kruhový objezd je ve stavu kompletně dokončené stavební dokumentace.

„Získali jsme kompletní stavební povolení, s Krajem jsme podepsali smlouvu o spolupráci. My se budeme podílet na chodnících a veřejném osvětlení," řekl Luděk Jeništa s tím, že hlavní investor akce, Krajský úřad, bude žádat o evropské dotace a současně vypíše tendr na projekt řešení kruhové křižovatky.

KAREL CHLUMEC