„Strašně dlouho se tam čeká na semaforech. Když pospíchám do práce, je to nekonečné,“ uvedl muž, který se do místa svého zaměstnání, na pravém břehu Sázavy, dostává automobilem od Benešova.

Velké zdržení potvrdil také místostarosta Týnce Bedřich Pešan. „Snažili jsme se s investorem, Středočeským krajem, domluvit na usměrnění provozu tak, aby se alespoň v době největšího vytížení silnice, v pátek odpoledne, dalo projet rychleji. Kolony tam jsou opravdu veliké,“ řekl komunální politik s tím, že napoprvé jednání s odpovědným úřadem nedopadlo pro město uspokojivě. „Kolega jednal nově i o tom, zda by provoz nemohli řídit strážníci, ale výsledek ještě neznám,“ přiznal Pešan včera.

Podle dalšího týneckého pozorovatele, Antonína Krcha, je největší problém v tom, že stavba během víkendů stojí. Přitom bourací práce, nevyžadují takzvané technologické přestávky, které jsou nutné například při betonování. „Práce o víkendech by ukončení určitě urychlila,“ je si jist Krch.

Podle místostarosty města měl Týnec, na vybranou. Buď staveniště pro provoz aut zcela uzavřít po celou dobu budování, nebo ho nechat v režimu, jaký je nyní.

„Zvolili jsme druhou variantu, aby město zůstalo průjezdné. Kdyby se silnice uzavřela zcela, práce by nejspíš mohly trvat kratší dobu. Ale věřte tomu,“ poznamenal místostarosta.
Ale to nejhorší Týnec a jeho obyvatele i motoristy, ještě čeká. Stavbaři totiž silnici uzavřou úplně. Ne jednou, ale hned pětkrát. První úplná uzavírka je naplánovaná na víkend 30. června a 1. července.

„Stavba běží dle harmonogramu. Po odfrézování vozovky a demontáži chodníků probíhají nyní stavební práce nových konstrukčních vrstev vozovky,“ potvrdila včera Helena Frintová z tiskového oddělení Středočeského kraje.

Zvěstem obyvatel Týnce, že kruhová křižovatka bude kvůli umístění malá a kamiony proto budou muset vjíždět do protisměru, ale Bedřich Pešan nevěří. Předpokládá, že dopravní inženýři a projektanti přípravě díla věnovali dostatek času a pozornosti a vyřešili i tento problém. „Pokud se do křižovatky nevejdou kamiony, bude to jen dobře, alespoň si pro svou cestu jejich řidiči vyberou trasu mimo naše město. Šlo nám o to, aby lehce projely autobusy,“ dodal místostarosta.

Ještě před samotnou úplnou uzavírkou silnice prožije město jinou zatěžkávací zkoušku. Týnec totiž slaví tento víkend 700 let od první písemné zmínky. Sláva do města přiláká řadu hostů.

„Dopravně inženýrská opatření nařídil a schválil silniční správní úřad v Benešově a schválila je Police ČR. Silniční správní úřad je také jediný oprávněn posoudit případné žádosti na úpravu stanovených dopravních opatření,“ dodala Helena Frintová s tím, že stavební práce, budou až na výjimky probíhat i v sobotu a neděli a to právě i v době konání týneckých oslav.

Nový kruhový objezd za 9,1 milionu korun, zvýší bezpečnost silničního provozu. Kruhákem totiž vede důležitá větev sítě evropských cyklostezek. Až dosud cyklisté vjížděli do nepřehledné křižovatky. Nová stavba pomůže i v blízké budoucnosti. Stane se součástí přivaděče k zamýšlené dálnici D3.