Na rybičku ulovil v pátek ráno Jan Krejcárek st. podivnou trofej. Nebyl to tloušť ani štika, ale želva. Informovali jsme o tom už v sobotu.
„Želva nádherná,“ upřesnila Lenka Šafránková ze stanice pro zraněná zvířata ČSOP Vlašim. Právě tam krasavice v krunýři skončila. V útrobách jí totiž uvízl dvojháček a rybář ho peanem nedokázal vytáhnout. Proto byla želva převezena do pražské veterinární kliniky Anima. „Musíme udělat ještě nějakou diagnostiku. Operovat budeme v pondělí,“ řekl v sobotu veterinář Jan Hnízdo. „Želva má tak sedmdesát procent naděje. Záleží na tom, kde je háček zapíchnutý. Bohužel nepůjde vyjmout krkem, takže budeme muset rozříznout krunýř,“ vysvětlil zvěrolékař s tím, že operace bude stát asi čtyři tisíce korun.
To ale není jediná novinka v případu ulovené želvy. ještě větší zvěstoval Jan Krejcárek ml. „Asi máme majitele té želvy,“ volal radostně v sobotu na redakční telefon a hned z mobilu vytáhl číslo na Lucii Mlčouškovou. „No ano, měli jsme želvy. Dva páry,“ potvrdila žena a přidala i historku z roku 2002. „Želvy jsme dostali, ale vyrostly a bylo jim akvárium malé,“ vrací se Mlčoušková pět let zpátky. Zvířata přenesli na začátku července do venkovního jezírka. Pak, v sobotu třináctého přišla lokální průtrž mračen. Voda spadla na polích nad Chocerady a roklemi se valila dolů k řece Sázavě. Ničila nejen ve Vlkovci, ale škodu napáchala i v nedalekém Samechově. Mimo jiné, odnesla Mlčouškům všechny čtyři želvy. „Teoreticky by to mohla být naše želva,“ uvedla opatrně bývalá chovatelka. „Jestliže ji chytili pod nádražím, tak od nás ani moc daleko neodplavala. Možná ani ne pět set metrů,“ počítala žena. Od té doby žádné želvy doma nemá a dnes po nich ani příliš netouží. „Víte, stavíme. Potřebujeme každou korunu,“ přiznala otevřeně při dotazu, zda by si želvu vzala zpět, pokud by měla hradit náklady na její operaci.