„Díky včerejšímu příznivému počasí jsme ukončili letošní sklizeň. Dosekalo se ozimé triticale, což je kříženec pšenice a žita a pšenice. Ale musím říct, že za těch více jak dvacet let, co pracuji v zemědělství jsem takový rok, jaký byl ten letošní nezažil. Snad jenom při povodních v roce 2002,“ uvedl Jiří Řehák, ředitel Agra Přestavlky s tím, že nejisté počasí provázelo zemědělce celou sezonu.

Jediné, co se podle pěstitelů vydařilo, byl ozimý ječmen. Ten se povedl sklidit v řádném termínu a s docela uspokojivou kvalitou i výnosem. U ostatních plodin už to tak pozitivně nevidí.

„Většina sklizené pšenice, která byla seta jako potravinářská se kvůli špatné kvalitě musí použít na krmení. Některá naklíčila už v klase, jinou napadaly různé houbové choroby, které jí zcela znehodnotily,“ postěžoval si Řehák.

Podobně jsou na to i ostatní zemědělci na Benešovsku. I oni se potýkali s nepřízní počasí. Přesto se nevzdávají a opět orají, znova sejí a doufají, že ten příští rok bude snad lepší.

„Nám zbývá sklidit ještě asi sto hektarů porostu. Máme na poli zbytky ovsa a pšenice. Někde ještě dosekáváme, jinde už začínáme sít například ozimý ječmen. Na odpočinek není čas,“ řekl Jiří Kadeřábek, agronom Farmy Neveklov.

Většina zemědělců věřila, že příznivé jarní počasí přejde v ještě příznivější léto. Bohužel se tak nestalo. Prudké slunce a následně přívalové deště udělali rostlinářům hluboké vrásky na čele.

„My už máme od pondělí všechno pod střechou, ale zatím nedokážeme říct jaké jsou ztráty. Ještě nemáme zrno vyčištěné a usušené. Teprve potom můžeme hodnotit, jak jsme dopadli,“ vysvětlil další z benešovských zemědělců.