Celostátní pátrání po zmizelé Maďarce hodinu před půlnocí vyřešili benešovští městští strážníci, kteří ani v té chvíli netušili, že se jedná o hledanou osobu.
Ženu postrádal od odpoledne maďarský zájezd ubytovaný v Benešově a její zmizení nahlásili organizátoři pobytu republikové policii.
„Hlídka strážníků uvedenou ženu několikrát spatřila v centru města, jak bezcílně bloumá ulicemi. I její oblečení se jim nezdálo přiměřené k noční hodině,“ ocenil iniciativu hlídky velitel městské policie Vladislav Janák.
Strážnici po dalším setkání bezradnou ženu oslovili a hodlali provést lustraci. „Narazili ale na jazykový problém. Zkoušeli se ní domluvit anglicky, německy i rusky, ale bez úspěchu. Maďarka nerozuměla a strážníci ugrofinské jazyky neovládají,“ dodal s nadsázkou velitel.
Hlídka se obrátila na republikovou policii, která ženu ztotožnila jako pohřešovanou osobu v celostátním pátrání, a její noční bloudění šťastně ukončili.
„Pokud bychom o vyhlášení pátrání věděli dříve, mohli jsme ji také dříve nalézt,“ dodal Vladislav Janák.
Denní směna městské policie měla kromě standardní hlídkové činnosti při dozoru nad dodržováním veřejného pořádku a parkování vozidel na programu tři naplánované úkony. Od osmi hodin se strážníci podíleli na instalaci měřiče rychlosti v Černoleské ulici, který bude monitorovat provoz motorových vozidel zhruba 14 dní v úrovni hygienické stanice.
V deset hodin hlídka asistovala u odtahu vozidla v Bezručově ulici, jež podle místních obyvatel již několik nocí sloužila partě mládeže jako noclehárna. Auto vykazovalo známky vraku, tak putovalo na korbě odtahovky pryč z ulice. Vzápětí hlídka řešila parkování na zákazu.
Vzápětí si asistenci městské policie vyžádal personál internetové kavárny. Jeden z hostů nezaplatil útratu necelých dvě stě korun za občerstvení a nemínil se identifikovat. „V přítomnosti strážníků, kteří zjistili jeho totožnost, personálu slíbil, že do pátku dluh uhradí. Pokud ne, tak jeho přestupek předáme ke správnímu řízení,“ popsal postup Vladislav Janák s tím, že při blokovém řízen by dlužníkovi hrozila pokuta 1000 korun a v případě, že dojde ke správnímu řízení, může dosáhnout až 15 tisíc korun.
„Tak oběd dnes vypustíme,“ konstatoval velitel, kterého vzhledem k plánovaným dovoleným i onemocnění kolegů sloužil jako řadový strážník. „Musíme zkontrolovat parkovací automaty, z nichž vybíráme zaplacené peníze, a ještě půjdeme opakovaně zkontrolovat na Karlově místo zvané Pod Klášterkou, kde se opakovaně schází parta nepřizpůsobivé mládeže,“ doplnil velitel strážníků s tím, že na stejném byla městská policie v minulých dnech už několikrát.
Mládež tam popíjí levný alkohol a dělá nepořádek, který jí strážníci už jednou donutili vlastnoručně uklidit.