V České republice žije několik druhů hadů. Jediný z nich – zmije obecná – je jedovatý. Zmije je však na Benešovsku vzácností a sama na člověka neútočí. Může se ale stát, že na ni omylem šlápneme a potom se může bránit a použít svůj jed.
Mnozí lidé mají ze zmijí panickou hrůzu a často hada chráněného zákonem zabijí. Dopustit se trestného činu je však zbytečné. Stačí zavolat například ochráncům přírody, kteří situaci vyhodnotí, přijedou a zmiji v případě ohrožení převezou jinam.
„Lidé nám výskyt zmije na pozemku oznamují několikrát do roka. Z devětadevadesáti procent se však jedná o užovky,“ uvedl vedoucí střediska péče o přírodu a krajinu ČSOP Vlašim Karel Kříž.
Lékařská statistika vypovídá o tom, že zmije není tak nebezpečná, jak se všeobecně traduje. Rozhodně by se ale nemělo riziko uštknutí podceňovat, i když nebývá smrtelné. „Většinou se obejde i bez vážnějších zdravotních komplikací,“ potvrdila Tereza Janečková ze středočeské záchranné služby.
Rizikovější skupinou jsou malé děti, staří lidé nebo ti s oslabeným imunitním systémem. V nejtěžších případech může během krátké doby nastat šokový stav se selháním srdce, plic, ledvin a celkovým krvácením.
Speciální sérum se používá minimálně. „Pouze v případech, kdy se jedná o výrazné zhoršení zdravotního stavu, protože sérum může vyvolat nežádoucí alergickou reakci,“ dodala Tereza Janečková.
Při první pomoci se už nedoporučuje místo zmijího uštknutí zaškrcovat, protože se tím zraněné místo ještě více traumatizuje. V žádném případě se rána nenařezává. Stačí ji sterilně překrýt, chladit a část těla kolem rány, pokud to jde, znehybnit. V případě uštknutí na končetině je dobré ji zvednout nad úroveň srdce, postiženého ponechat v klidu a zavolat záchrannou službu.
Lékaři benešovské nemocnice loni ošetřili čtyři pacienty uštknuté zmijí. Letos a v roce 2005 však ani jednoho.