Právě takové alibi vyvěšené v čekárně, dělají pro předbíhání, většinou svých známých, lékaři. Přitom je obecně známo, že lékař je tady pro pacienta. Ne opačně.

To si ovšem někteří páni doktoři ani po dvaadvaceti letech od sametové revoluce neuvědomují. Proto se stále setkáváme s nekončícími frontami lidí trpících v malé a zcela vydýchané čekárně. Že je člověk objednaný na určitou hodinu? To není přece vůbec podstatné.

„Byl jsem tři měsíce objednaný na dentální hygienu. Přišel jsem na čas, ale v čekárně už byli čtyři pacienti. Na čekání opravdu nemám čas, proto jsem se sestry zeptal, jak to vlastně je. Sdělila, že paní doktorka je na horách. Nevím, proč mají v ordinaci můj telefon,“ poznamenal trpce pacient. Jméno uvést nechtěl. „S prací paní doktorky jsem jinak spokojený. I čekání není jindy extrémní, ale tentokrát mne to hodně zamrzelo,“ dodal.

„Lékař není stroj a stejně tak ani pacient. Takže i když má pan doktor na každého nemocného vyhrazenou hodinu, může se stát, že se vyšetření prodlouží. Další jsou akutní případy, malé děti,“ vysvětlila příčinu nedodržování objednávacích hodinnapříklad zdravotní sestra z chirurgické ordinace Vojtěcha Hajase s tím, že kdyby časy dodržovali, lidé by čekali na vyšetření třeba i půl roku.

Otázkou ovšem zůstává jestli si lékař objednává na osmihodinovou pracovní dobu pouze osm lidí.

„Jestli chcete, přijďte s námi na týden ordinovat a potom uvidíte. Představte si, že mi ani nedodržujeme pracovní dobu. Jediná odpověď na vaši otázku tedy je, přijďte sem. A garantuji vám, že se za tři dny chytíte za hlavu, utečete a odpovíte si sama,“ zněla odpověď chirurga Vojtěcha Hajase.

Ostatně tak by odvětila asi většina lékařů, jejichž pacienti mají s dodržováním objednávacích časů problémy.

ANKETA: Vyhovuje vám čekací doba u lékaře?
Jiří Kočí,
Racek
Moc spokojený nejsem. Jsou tam neustále šílené fronty, tak tam raději nechodím. Naštěstí lékaře zatím nepotřebuji. A když, tak je to děs.
Milena Čížková,
Sázava
Nevyhovují. U lékařů kam chodím se zásadně nedodržují. Proto si sebou beru pití, knížku abych tu hodinu i víc čekání vydržela.
Miloslav Svatek, Benešov
Tady v Benešově jsem vždycky dlouho čekal i když jsem byl objednaný. Tak raději chodím do Prahy a tam je to bez problémů.