Pokud vás vyděsilo nebezpečí, jež číhá v přírodě v podobě klíšťat, a rozhodli jste se pro očkování proti jednomu z onemocnění, která přenáší, máte smůlu. Vakcína proti klíšťové encefalitidě pro dospělé totiž v lékárnách stále chybí. A chybět dlouho bude.
„Máme jen dětskou variantu vakcíny. Poslední dodávku jsme obdrželi v polovině března, a to jen asi pět procent z objednaného množství. To v podstatě stačilo jen na uspokojení rezervací, které jsme tu měli,“ řekl lékárník jedné z benešovských lékáren Luděk Janáček. Přesto se zájemci po očkovací látce stále ptají.
„Denně přijde tak pět pacientů, v polovině dubna jich bylo i patnáct. Lékárny by však neměly vakcínu obdržet pravděpodobně až do září,“ sdělil lékárník s tím, že příchozí odkazují do očkovacích center zdravotního ústavu, například do sídla benešovských hygieniků. Zde vakcíny mají, ovšem jen pro někoho.
„Očkování je v současné době omezené. Přednost mají ti, kteří byli takzvaně rozočkováni a čekají na další dávku,“ potvrdila vedoucí benešovského územního pracoviště Krajské hygienické stanice Středočeského kraje Blanka Kučerová.
„Bylo dovezeno 45 tisíc dávek vakcíny a nejpozději
v těch〜to dvou týdnech by měl být dostatek vakcín pro druhou dávku jak na zdravotních ústavech, tak v distribuční síti. Na zdravotních ústavech budou doočkováni pacienti druhou dávkou, nové očkování nebude zahajováno,“ uvedl hlavní hygienik ČR Michael Vít s tím, že praktičtí lékaři budou muset při předepisování vakcíny na receptu označit, že se skutečně jedná o pacientovu druhou dávku.