Hygienici evidují za letošní rok zatím jediný případ onemocnění hepatitidou v našem okrese. Situaci na Benešovsku tak hodnotí jako nadále příznivý trend.
„Zatímco v roce 2005 jsme měli hlášených deset případů, vloni to byly už jen čtyři. Letos jsme zaznamenali pouze jeden případ, a to nákazu hepatitidou typu C, tedy chronické onemocnění bez objasněnosti cesty nákazy,“ uvedla Blanka Kučerová, vedoucího benešovského územního pracoviště Krajské hygienická stanice Středočeského kraje.
Nejhorší situace je, podle jejích slov, u hepatitidy typu B, která se přenáší mimo jiné i takzvaným rizikovým chování. „Jeden člověk se nakazil od svého sexuálního partnera, jenž byl pozitivní, druhý onemocněl po tetování a třetí byl toxikoman. To jsou klasické případy,“ dodala Kučerová.
Právě mezi narkomany je vysoké procento žloutenkářů. Odborníci odhadují, že tímto infekčním onemocněním trpí až šedesát procent narkomanů.
„Z komunikace s klienty máme informace, že jsou mezi nimi žloutenky typů A, B i C,“ potvrdila informaci vedoucí benešovského K–centra Hana Slámová s tím, že „céčkaře“ odesílají k lékaři.
„Ke svému obvodnímu lékaři naši klienti většinou nechtějí, jelikož chtějí zůstat v anonymitě. Raději jedou do Prahy na hepatologickou ambulanci, s níž spolupracujeme,“ zmínila Slámová.
Léčba pacientů požívajících návykové látky se ale poněkud liší. „Aplikaci léků doporučuji až po roce klientovi abstinence, kdy je už stabilizovaný. Jinak totiž hrozí vedlejší účinek, jímž je například těžká deprese,“ vysvětlila benešovská lékařka Olga Kasková, která se zabývá také léčbou toxikomanií.