Se zvyšujícím se počtem velkoprodejen v regionu, v nichž se v těchto dnech začíná soustřeďovat větší počet nakupujících, se policii navyšuje počet hlášení o kapesních krádežích.
Roztržití zákazníci přichází o peněženky z kapes nebo i celé tašky zavěšené na nákupních vozících u regálů, ve frontách u pokladen i při překládání nákupu do aut.
„Každoročně při začátku adventu upozorňujeme, aby si lidé při pohybu ve velkých marketech i menších prodejnách dávali na své věci pozor, neodkládali peněženky na pulty, měli je stále pod dozorem a nejlépe ve vnitřních kapsách oděvu, hlídali si nákupní vozíky a neodkládali si do nich tašky s doklady, penězi, platebními kartami nebo klíči od vozidla,“ varovala Zuzana Stránská, benešovská policejní mluvčí s tím, že nejen v Praze, ale i ve středočeských městech čas od času působí organizované partičky zlodějů.
„Rovněž by se lidé neměli nechat nalákat výhodným nákupem například levné elektroniky někde na parkovišti u obchodního domu. Kromě toho, že se mohou stát obětí podvodu, se často i tam stávají terčem kapesních zlodějů, kteří jim v nestřeženém okamžiku odcizí hotovost,“ doplnila policejní mluvčí.
Policie v poslední době šetřila několik typických případů. Ve Vlašimi v obchodním domě Plus před 14. hodinou nedávala pozor jednasedmdesátiletá žena, která nechala bez dozoru tašku zavěšenou na nákupním vozíku. Přišla o 9400 korun a doklady.
V Sázavě sebral neznámý pachatel u prodejních stánků šestadvacetileté ženě před polednem z kabelky peněženku s osobními doklady, platební kartou a téměř dvěma tisíci korunami.
Trochu úsměvná krádež se měla stát v benešovském Kauflandu. Pětapadesátiletá žena navečer po jeho návštěvě nahlásila krádež peněženky z kabelky položené v nákupním vozíku. Druhý den přišla na obvodní oddělení znovu a oznámení zrušila. Peněženku s doklady, kterou zapomněla u prodejního pultu, si v pořádku vyzvedla u informací.