Těžkým zraněním osmnáctiletého mladíka skončil před 11 dny incident u židovského hřbitova pod Karlovem, kde ho napadla patnácti až dvacetičlenná skupina výtržníků v bomberech a maskáčových kalhotách. Jejich tváře oběť nespatřila, protože byli maskovaní šátky či kuklami.
Napadený mladík se po ukončení útoku dostal přes Čechovu ulici k prodejně, kde přivolal pomoc.


„K fyzickému napadení muže došlo v pátek 10. října ve 20.30, kdy skupina zhruba dvacetiletých mužů oblečených v černobílých maskáčových i černých a modrých kalhotách a vojenských bomberech na muže zaútočila teleskopickými tyčemi, boxery a kopali do něho. Maskovaní byli šátky. Napadený je hospitalizovaný s těžkým zraněním v nemocnici,“ uvedla policejní mluvčí Zuzana Stránská.


Zraněný mladík, kromě podlitin po celém těle, utrpěl vážné poškození sleziny, kterou museli lékaři chirurgicky odstranit, a odražení ledviny.
K dalšímu incidentu došlo o několik minut později na nedalekém sídlišti v ulici Jiřího Horáka. Dvacetiletého vrstevníka skupina v imitacích vojenského oblečení slovně urážela, kopala a tloukla.
„Napadený muž narozený v roce 1988 utrpěl lehčí zranění a po ošetření byl propuštěný do domácího léčení,“ upřesnila policejní mluvčí. „Kriminalisté po útočnících intenzivně pátrají. Za čin jim hrozí obvinění ze tří paragrafů trestního zákona. Úmyslného těžkého ublížení na zdraví, výtržnictví i hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení,“ dodala policejní mluvčí. Sankce na uvedené skutky pamatuje v souhrnu třemi až deseti lety natvrdo.
Zvýšenou hlídkovou činnost policie o uplynulém pátku zaznamenali běžní občané.


„Jel jsem z tréninku, zastavili mě, posvítili do auta a musel jsem jim ukázat kufr,“ poznamenal k večernímu zážitku řidič z Divišovska.
„Nás kontrolovali u mlékáren. Úplně stejně,“ doplnila dvacetiletá dívka z Benešova.
Zesílený výkon služby republikové i městské policie potvrdil velitel benešovských strážníků Luboš Baranec.
„Kromě dohledu nad pořádkem v průběhu voleb jsme také monitorovali situaci,“ uvedl. Městská policie rovněž poskytla kolegům záznamy z kamerového systému z předchozího víkendu.


K zárodku konfliktu dvou místních skupin sympatizujících s opačnými extrémistickými hnutími došlo podle informovaného zdroje už v pátek 3. října. Tehdy se vzájemně napadli dva členové.
Jejich potyčku řešila policie a aktéři se měli druhý den dostavit na služebnu k podání vysvětlení, což se nestalo.
Následné páteční napadení dvou mladíků, už za účasti posil ze širokého okolí Benešova, byly trestnou výpravou za pomstou.

ROZHOVOR SE ZKOPANÝM MLADÍKEM

Benešov/ Doslova o život šlo osmnáctiletému studentovi z Benešova poté, co se v centru města potkal 10. října se skupinou agresorů. Zážitek, na který asi nikdy nezapomene, mu bude připomínat velká jizva na břiše.


„Šel jsem v půl deváté večer za kamarádem na Spořilov a procházel pod kulturním centrem okolo židovského hřbitova. U garáží pod Klášterskou jsem si všiml bandy asi dvaceti maskujících se lidí. Přede mnou šly dvě holky, které banda nechala bez problémů projít. Najednou jsem měl divný pocit. Poslouchal jsem MP3 a myslel, že snad projdu také. Nestačil jsem ale nic. Jeden z útočníků do mě strčil a už ležel jsem na zemi.
Ostatní do mě nelítostně kopali. Nenadávali mi, ale jeden z nich, když odcházeli, posměšně řekl - bolí to co? Zkopali mě jako psa a šli pryč,“ uvedl student.


K mladíkovi s bolestivě zraněným břichem se ony dvě dívky vrátily a pomohly mu dojít k non stopu v Antuškově ulici. Prodavačky pak přivolaly záchranku. V benešovské nemocnici se chlapec podrobil kvůli poškození sleziny operaci. Stehy mu zdravotníci z jizvy odstranili včera po deseti dnech. Teď bude v rekonvalescenci užívat při domácím léčení antibiotika.
„Ven se nebudu bát chodit, ani s sebou nebudu nosit žádné zbraně, ale až někdy uvidím takovouhle skupinu, vezmu nohy na ramena a zdrhám,“ přiznává.


Policie studentovi nejdříve sdělila, že útokem byla náhoda, jenže poté zjistila, že agrese byla naplánovaná. Jména některých mužů, kteří mají blízko k extrémistickým skupinám, už zjistila. JANA HRÁDKOVÁ