„Zdá se mi to až neuvěřitelné,“ podivovala se nad během času Lenka Hamajdová, jedna ze zakládajících členek a zároveň předsedkyně Sdružení dětí a mládeže Kult klub Nespeky.

Za patnáct let existence klubu se jeho členy stala velká většina nespeckých dětí.

Aby také ne. Podobný útvar v té době hledali lidé široko daleko marně. Až postupem času se řada z nich nechala inspirovat možná právě místním nápadem.

Na úplném začátku bylo několik zájezdů a zájmových kroužků. První z nich podle Hamajdové vypadaly trochu jako židovská škola. „V místnosti obecního úřadu jsme vždy jednou týdně spolu s přibližně třiceti dětmi střídavě zpívali, malovali, tancovali a hráli divadlo,“ uvedla.

Dnes mají děti k dispozici nově zrekonstruovanou klubovnu, výtvarnou dílnu i finanční prostředky z dotací města Benešov a ministerstva mládeže, školství a tělovýchovy.

Kult klub Nespeky, založený Vilmou Svobodovou, manželi Hamajdovými a Jarmilou Směšnou, si na tento víkend naplánoval oslavy výročí svého vzniku. V sobotu ve dvoře Obecního úřadu Nespeky na návštěvníky čekají soutěže, výtvarná dílna nebo hudební pořad. V neděli oslavy zakončí koncert v Ledcích, kde vystoupí hudební formace Vsteklý fčely a Krystyna a přátelé.