Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zima je každoročně rájem vykradačů chat

Benešovsko – Majitelé rekreačních nemovitostí by se měli mít s příchodem zimy na pozoru. V tomto období se opuštěné chaty a chalupy stávají každoročně terčem zlodějů.

4.10.2013
SDÍLEJ:

Především v zimním období provádí policisté namátkové kontroly chat, aby tím zamezili jejich vykrádání. Foto: Ilustrační foto: Lubomír Stehlík

 Je proto dobré myslet na opatření, která pomohou riziko takovéto nevítané návštěvy alespoň částečně snížit.

„To, že nechtěná návštěva zavítá do rekreačního objektu je v podzimních a především zimních měsících až dvakrát vyšší než v průběhu léta, kdy jsou chaty a chalupy trvale nebo v pravidelných intervalech obývány," uvedl Jan Šepek, ředitel odboru pojištění majetku ČSOB Pojišťovny, který se prý často setkává s tím, že vykradení chat či chalup zjistí jejich majitelé až s několikaměsíčním zpožděním, když se do svých rekreačních nemovitostí po zimě vrátí.

Své o tom vědí zvláště majitelé chat ve středních Čechách, které jsou vykrádány zdaleka nejčastěji. Jen za loňský rok evidovala ČSOB Pojišťovna téměř třináct set takovýchto případů, což je bezmála čtyřikrát víc než třeba v Jihočeském kraji a bilance dokonce desetkrát vyšší než v Karlovarském kraji.

Podle policejních statistik se zloději nejčastěji zaměřují na zahradnické nářadí, jako jsou pily, motorové sekačky, křovinořezy. Výjimkou nejsou ale ani jízdní kola, televizory, CD přehrávače či malé domácí spotřebiče. Jednoduše všechno, co je možné snadno zpeněžit. Je proto dobré si cenné věci ze svých rekreačních příbytků odvézt domů a nenechávat je tak několik měsíců bez jakéhokoliv dozoru.

Zima je každoročně obdobím, kdy se opuštěné chaty a chalupy stávají terčem nejrůznějších nenechavců. Zatímco jedni mají jasný cíl, odnést si z chaty či chalupy cokoliv, co lze snadno zpeněžit, druzí nezpůsobují majitelům rekreačních objektů žádné závratné škody. V chatách se chtějí pouze najíst, napít a přenocovat. Je proto důležité, aby chataři při odjezdu řádně uzamkli dveře a uzavřeli okna své nemovitosti. U oken je navíc dobré zavírat i okenice.

„Chataři a chalupáři by měli udělat zároveň všechno pro to, aby nemovitost byla co nejlépe chráněna před nepřízní počasí," poznamenal Petr Milata, tiskový mluvčí ČSOB Pojišťovny s tím, že je dobré se mít na pozoru zejména před krupobitím, vichřicí a nadměrnou tíhou sněhu nebo námrazou, pádem stromu či povodněmi a záplavami.

Majitelům dřevěných budov, které vytápí stlačeným plynem či na něm vaří, pak hrozí reálné nebezpečí požáru nebo výbuchu.

Desatero, jak předcházet škodám na chatách či chalupách
1. vypustit vodu z bojleru, kotle, čerpadla, potrubí, neboť by mohla zamrznout a tato zařízení poničit
2. vypnout přívody vody, elektřiny, plynu
3. zkontrolovat stav hromosvodu
4. zkontrolovat střechu, není-li poškozena, aby nedošlo k zatečení, a střešní latě, trámy, zdali jsou v pořádku a vydrží případný nápor sněhu, zkontrolovat těsnost oken a dveří
5. chemikálie, benzin nebo olej odvézt, zlikvidovat nebo ponechat v jiném prostoru
6. odstranit zbytečné zásoby potravin, které by mohly přilákat hlodavce
7. očistit střechu od spadaného listí, vyčistit okapy
8. pečlivě zamknout všechny dveře nemovitosti a zavřít okna, popřípadě je zajistit okenicemi, prověřit funkčnost petlic, zamykacích systémů, okenic
9. cenné věci jako je elektroniku, jízdní kola či nářadí po sezoně odvézt
10. pokud to situace umožňuje, zajistit pravidelnou kontrolu objektu alespoň jednou za měsíc, raději však častěji

Autor: Martina Křečková

4.10.2013
SDÍLEJ:
Bourání v Táborských kasárnách.
13

V Táborských kasárnách začalo tento týden bourání

Nové přístroje poslouží ortopedickému oddělení v benešovské nemocnici.
5

Na ortopedickém oddělení operují s novými přístroji

OBRAZEM: Při Hubertovské jízdě se rozloučili s jezdeckou sportovní sezónou

Benešov - Desátý ročník Hubertovské jízdy uspořádaly v sobotu 14. října žákyně čtvrtého ročníku Vyšší odborné školy a Střední zemědělské školy v Benešově. Tato tradiční akce symbolizuje každoroční rozloučení s jezdeckou sportovní sezonou. Akce se zúčastnili především ušlechtilí koně z pomněnické stáje.

Pozor! Tři pejsky hledají od pátku zoufalí majitelé

Jankov - Tři pejsci se ztratili v pátek 13. října v odpoledních hodinách majitelům u obce Pičín u Jankova. Jedná se o křížence jezevčíka tmavě hnědé až černé barvy. 

Do nové školky na benešovském Spořilově už chodí děti

Benešov /FOTOGALERIE/ – Do měsíčního zkušebního provozu vstoupila v pondělí 16. října novostavba MŠ Úsměv na sídlišti Spořilov II. Dokončení montovaného objektu nabralo zpoždění kvůli bourání precizně postavených gruntů z poloviny sedmdesátých let minulého století.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení