A co děti? Máte? Takovou otázku si u pohovorů neodpustí snad žádný zaměstnavatel. Ne, rozhodně nejde o zdvořilostní dotaz. Pokud totiž žena odpoví, že ano, a ještě k tomu malé, letí její šance na přijetí dolů přímo astronomickou rychlostí. Pro firmu totiž není lukrativní, jako například svobodný muž. U něho totiž většinou nehrozí časté absence z rodinných důvodů.
Na Benešovsku bylo na konci uplynulého měsíce bez práce 816 žen z celkem 1540 nezaměstnaných. Tvořily tak bezmála třiapadesát procent všech lidí evidovaných na úřadu práce. Z nich jen 442 pobíralo finanční podporu.
„Je to tím, že mají na starosti výchovu dětí. Myslím si, že by pro ně bylo potřeba, aby jim zaměstnavatelé vymysleli pracovní místa na kratší úvazek. Na čtyři až šest hodin. To by pomohlo. Ale zaměstnavatelé to nechtějí dělat, jen výjimečně jim v tomto někdo vyjde vstříc. Ženy pak zůstávají doma. Jde to až když už je dítě větší a sežene se školka,“ podělil se o své zkušenosti z praxe ředitel benešovského úřadu práce Petr Němeček.
Ženy zůstávají po mateřské dovolené často bez práce i přesto, že jim jejich původní místo zaměstnavatel drží. To proto, že jako matky už nebývají ochotny ani schopny za prací dojíždět a trávit v ní spoustu hodin, jako dříve.