Žen v komunální politice je velmi málo. Někteří si myslí, že ženě, která se chce věnovat politice, nezbývá čas na rodinný život, jiní míní, že tato práce není vhodná pro ženy.
V Benešovském zastupitelstvu se objevuje pět žen. Vlasta Chromá, Petra Kuchařová, Helena Obeidová, Věra Petrová a Daniela Seifertová.
„Pokud chce žena vystupovat v politice, je to její rozhodnutí. Záleží na ní, jestli je ochotná pro někoho něco udělat a jestli na to má čas. Podle mě je jedno, zda je tam muž nebo žena, důležitá je ochota pro druhé,“ uvedla ředitelka Mateřské školy Úsměv a členka městského zastupitelstva Věra Petrová.
Benešovský místostarosta Roman Tichovský si myslí, že práce v komunální politice není pro ženy, ale určitě by bylo lepší, kdyby jich v politice vystupovalo více.
Ve vlašimském zastupitelstvu tomu není jinak, v politice je také pouze pět žen. Pavla Homolková, Stanislava Jurásková, Vlasta Kolbabová, Markéta Pytlíková a Jarmila Zábranská.
V Týnci nad Sázavou vystupuje v městském zastupitelství žen šest. Miluše Burešová, Galina Ždárská, Lenka Žužiová, Miloslava Fumferová, Milena Povolná a Alice Čečilová.
Votické zastupitelstvo má ženy tři. Květu Havlíkovou, Janu Kocurovou a Ivanu Procházkovou.
„Žena, která pronikne do komunální politiky, pravděpodobně bývá hodně aktivní i v jiných obecně prospěšných společnostech nebo v tělovýchovných organizacích. Pokud se chce žena hodně věnovat politice, určitě jí nezbývá čas na rodinný život a nelze tyto dvě činnosti skloubit. Myslím, že pokud chce člověk vystupovat v politice, nejen formálně, tak je to hodně náročné. Kdyby bylo více žen v politice bylo by to samozřejmě lepší,“ uvedla starostka města Votice Jana Kocurová.