Na rozdíl od pondělní akce v hlavním městě šlo tentokrát více o samotné rolníky ne o politický marketing organizátorů protestu. Právě to kritizovali i někteří zemědělci z Benešovska, proto do Prahy v pondělí vůbec nevyjeli.

Dopravní kolaps se nekonal

A přesto, že čtvrteční manifestace směřovala prakticky ke stejným tématům jako ta pondělní, tedy proti zemědělské politice české vlády a Evropské unie, chyběla při ní snaha pořadatelů zviditelnit se před voliči na české politické scéně. „Naše akce začala v deset hodin průjezdem traktorů Benešovem, Vlašimí a Voticemi,“ potvrdil předseda Agrární komory okresu Benešov Jiří Dřízal. Do protestu se podle něj v Benešově a Vlašimi zapojilo zhruba pětadvacet kusů traktorů a zemědělské techniky. Ve Voticích to pak bylo zhruba šestnáct strojů. „Při protestu nedošlo k zablokování dopravy, stroje nezastavovali, pouze projeli a zemědělci případným zájemcům rozdali letáky s tématy protestu,“ konstatoval Dřízhal.

Vlašimskou kolonu, čítající pětadvacet traktorů a zemědělských strojů, která se zformovala na dvoře statku v Pavlovicích kousek od Vlašimi, vedl v osobním autě s oranžovým majáčkem Luděk Němeček, předseda Agrodružstva Načeradec. Kolonu pak uzavíral traktor z tohoto agrodružstva s rozmetadlem hnoje na němž byl připevněn transparent s vyobrazenou krávou na zádech a nápisem „Produkce českých potravin v ohrožení“. V samém závěru jelo ještě další osobní auto a policejní vůz, který měl pro tento účel zapnutý také oranžový maják.

Pokud nebudeme souhlasit, budou protestní akce pokračovat

„Sektor zemědělství je na tom opravdu špatně. Naše agrodružstvo už loni omezilo investice a díky tomu budeme na kladné nule. Trápí nás také Green Deal, který nařizuje nejméně pět procent půdy nechal ležet ladem a za to se dostávají dotace,“ připomněl předseda nečeradeckých zemědělců. Kvůli výše uvedeným problémům už nyní probíhá jednání mezi Ministerstvem zemědělství a nevládními organizacemi Agrární komorou ČR a Zemědělským svazem. Uzavřeno by mělo být 29. února. „Poté se stanoví další postup. Pokud budeme s návrhy souhlasit, zapracujeme je, ale pokud nebudeme souhlasit, budou protestní akce pokračovat,“ dodal předseda Agrární komory okresu Benešov Jiří Dřízal.