„Jedná se o silový víceboj jednotlivců, který simuluje práci hasičů při skutečném zásahu. Běží se v kompletním zásahovém obleku včetně obuvi, rukavic a přilby na čas. Na trati čeká na hasiče řada náročných silových disciplín. Závodníci si tak při závodě hrábnou opravdu hluboko, někdy až na dno svých sil," vysvětlil zkratku TFC teprve osmnáctiletý vlašimský dobrovolník s tím, že závod je namáhavější než skutečný zásah v tom, že je všechny disciplíny je třeba zvládnout bezprostředně po sobě v krátkém časovém úseku.

I tentokrát jsme připravili organizátoři pro železné hasiče několik originálních vychytávek, které je dokonale prověřily. Kromě známých disciplín jako je tažení figuríny, přemísťování pneumatiky, překonávání bariéry nebo čtyřicet ran bouracím kladivem zkonstruoval ze vzduchotechnických rour takzvané peklo.

„Hasič musí prolézt rourou se zátěží v kanystrech, uvnitř přitom nebylo kvůli mlze nic vidět. Raritou bylo i tažení hasičského vozíku," uvedl hlavní pořadatel Marek Toman.

Za fandění zhruba tisícovky diváků na milevském náměstí zdolával překážky také v minulých kolech úspěšný Rudolf Šaněk. Ten se časem osm vteřin pod pět minut zařadil mezi nejlepší účastníky i když, jako ostatně každý, toho měl při závěrečném výstupu na věž bartolomějského kostela na náměstí měl dost. Z Milevska už Rudolf Šaněk letos v březnu dovezl pohár za druhé místo, ke kterému později přidal bronz z Petrovic.

„Těší mě, že jsem v tak náročné soutěži uspěl a v letošním seriálu závodů podával stabilní výkony," zhodnotil vlašimský dobrovolník svůj úspěch nad dovezeným stříbrným pohárem.
KAREL CHLUMEC