Jak jsou na tom parky ve městech? K čemu slouží?

ZÁMECKÉ PARKY LÁKAJÍ

Jedním z nejhezčích parků na Benešovsku je zámecký park ve Vlašimi, který spravuje, po dohodě s městem, ČSOP Vlašim. Ochránci přírody se starají o obnovu zeleně, vytváření záhonů i úpravu cest.

Kulturní program v parku zajišťuje Informační centrum, které návštěvníkům nabízí různé možnosti vyžití, od každodenních komentovaných prohlídek, přes přes pikniky až po nejrůznější kulturní akce.

V Jemništi se o zámecký park starají zahradníci a každodenní pletí a sekání je samozřejmostí. „V plánu máme také vytvořit alej, která by měla být u hranic parku," řekl majitel zámku Jemniště Jiří Sternberg. Po předchozí domluvě je možné strávníkům nabídnout jídlo i pití podle chuti, v rámci piknikového koše dostanou také polštáře a deky.

CHTĚJÍ ZVELEBIT PŘÍKOP

O konopišťský park pečuje několik subjektů. Jednu, větší část parku obstarávají Lesy České republiky. Část, která přiléhá ke konopišťskému zámku, je ve správě samotného zámku. „Naši zahradníci mají napilno každý den, ať už jde o pletí záhonků a sekání trávy v tomto období či úklid listí na podzim. Největší atrakcí je dozajista Růžová zahrada, kde si lidé mohou v klidu odpočinout třeba s kávou v ruce," podotkla kastelánka zámku Jana Sedláčková. Do budoucna by chtěli zvelebit příkop, kde žije místní medvěd Jiřík.

Také v Ratměřicích je nově otevřený zámecký park. Na jeho obnově pověření zaměstnanci pracovali pilně již od začátku roku a nyní si ho mohou zájemci po dlouhé době prohlédnout na vlastní oči. V rámci prohlídky parku si mohou příchozí i zde pochutnat na jídle, které jim správci zámku připraví do piknikových košů.

PARK NA SEZÓNU OŽIJE

Největší park v Kutné Hoře, park pod Vlašským dvorem, v současné době prochází rozsáhlou revitalizací, na kterou se městu na sklonku loňského roku podařilo získat bezmála stomilionovou dotaci.

V loňském roce také park prošel první etapou revitalizace. Došlo k obnově zeleně na terasách a v Pacákových sadech, zpevněny byly rovněž povrchy a okolní zídky, nový kabát dostala také kašna s legendárním žabákem.

Letos o prázdninách by park měl vstoupit do druhé etapy rekonstrukce, přesto, po diskuzích mezi zastupiteli, padlo začátkem tohoto týdne rozhodnutí, že, ač jde papírově o staveniště, park se na sezonu veřejnosti otevře.

ČEKAJÍ NA REVITALIZACI

Čáslav čeká začátek revitalizace. Ta se dotkne celkem 12 lokalit. „Postupně se snažíme stav městských parků zlepšovat," uvedl starosta Čáslavi Jaromír Strnad. Proto letos došlo k výsadbě zeleně u zimního stadionu.

Letos se městské parky v Čáslavi sekaly již celkem čtyřikrát. „Víme, že to někdy není všude ideální. Výměra parků ve městě je taková, že nejde, aby bylo všude vše stále perfektně udržováno," vysvětlil čáslavský starosta. Ten je smutný, pokud se na nějaké výsadbě či zeleni vyřádí vandal. „Snažíme se a dáváme do údržby nemalé finanční prostředky. Někteří si toho ale neváží," dodal.

UVAŽUJÍ O BUDOUCNOSTI

O budoucnosti parku Komenského se rozhoduje v Kolíně. Na počátku dubna hovořili s Kolíňáky místostarosta Michael Kašpar a městský architekt David Mateásko. Lidé také vyplňovali dotazník na téma, co se jim v parku nelíbí, co očekávají od jeho chystané nové podoby, jak se jim líbí sochařská výzdoba, zda by v parku uvítali vodní prvek apod. Sešli se lidé od seniorů, přes maminky s dětmi až po opravdu mladé lidi.

ANKETA: Jaká vylepšení byste uvítali v parcích?

Lucie Votrubová, 10 let

Líbilo by se mi, aby bylo v parcích více místa pro pikniky, pro rodiny s dětmi. Místa, kde bychom si mohli odpočinout, popovídat a zažít různé zážitky, vydat se tam na výlet s přáteli a podobně. Líbilo by se mi to určitě třeba v Konopišti.

Ivana Novotná, 32 let

Protože bydlím na vesnici, je pro mě tato otázka trochu těžká, protože parky tolik ani nenavštěvuji. Myslím si, že mi na okolních parcích ani nic nechybí, možná to bude právě z důvodu toho, že je tolik nenavštěvuji a tak nemám přehled o nedostatcích.

Radka Zemanová, 37 let

Například v Konopišťském parku bych brala bližší hřiště pro děti, takhle je dost z ruky. A jinak by tam určitě bylo dobré dát více laviček po cestě, je jich tam opravdu poměrně málo. A určitě nesmím zapomenout na odpadkové koše, ty jsou tam rozhodně potřeba nejvíce.

Jakub Tomíček, 22 let

Chybí mi větší propojení s cyklostezkami. Aby se člověk mohl dostat z města přímo do přírody, aniž by musel jezdit po silnici. Ten provoz na silnicích se rok od roku zhoršuje a tak by cyklostezky nebyly vůbec špatná věc. Také cyklostezky v parcích bych určitě uvítal. (amj)