„Přestěhujte se všichni do Benešova,“ uvedl žertem.

Právě to by nejspíš bylo jedno z účinných řešení problému. Uskutečnitelné ale není.

Jenže ani v Benešově se obyvatelé navýšení ceny důležitého média nevyhnou. Na rozdíl od Týnce, kde cena poskočila o téměř dvacet korun, se má prodejní hodnota vody v Benešově zvednout jen o necelé tři koruny na kubík.

I to je však podmíněno schválením zastupitelstva. Pokud návrh projde, od začátku dubna zaplatí Benešáci místo současných devětapadesáti, 62 korun za kubík.

„Zamýšlené zdražení se týká jen vodného. Stočné jsme zvedali už loni,“ připomněl Tichovský s tím, že k takovému kroku je důvod. „Snížila se spotřeba vody,“ potvrdil místostarosta.

S pravděpodobností hraničící s jistotou se dá totéž očekávat i v Týnci. Při zdražení zboží totiž koneční spotřebitelé reagují vždy stejně – omezením nakupování. Výrobci ale musejí dohnat ztrátu ze zisku, proto zdražují.

A příklad? Ten je v Benešově. Lidé šetřili vodou, teď má přijít zdražení. A jiný pro spotřebitele nelogický příklad? Znovu v Benešově.

Město zateplilo paneláky. Tím došlo k zamezení ztrát tepelné energie a klesla její spotřeba. Přesto se cena tepla šplhala vzhůru.

Dodavatel argumentoval tím, že efektivně nedokáže vyrobit menší množství energie, musí jí vyrábět stále stejně a někdo ji musí zaplatit.