„Polymorbidní pacientka (trpící větším počtem různých závažných choroba zdravotních komplikací, které zejména ve stáří bývají obtížně léčitelné a mívají špatnou prognózu – pozn. red.) vysokého věku bez známek respiračního onemocnění byla vyšetřena v neděli 22. března na interní ambulanci. V tu dobu nic primárně nesvědčilo pro podezření na Sars-cov-2, neměla teplotu, nejevila známky respiračního infektu. Personál použil základní dostupnou ochranu,“ popsal situaci na facebooku benešovské nemocnice předseda představenstva Roman Mrva.

Preventivní izolace

ON-LINE reportáž ke koronaviru najdete ZDE

Jak účinná je základní dostupná ochrana proti agresivnímu viru, ukážou až další dny. V karanténě jsou zdravotníci zatím jen kvůli prevenci před případným dalším šířením nákazy.

Zdravotníci z interní ambulance na konci minulého týdne seniorku po rentgenu hrudníku a odebrání vzorků ze sliznice hospitalizovali na izolačním lůžku. Tam žena zůstala až do středy. „U pacienta z benešovské nemocnice přijatého v neděli byla ve středu 25. března potvrzena pozitivita na Covid-19,“ uvedla mluvčí středočeské Krajské hygienické stanice Dana Šalamunová.

Do karantény pak hygienici poslali všechny, kteří s nakaženou seniorkou přišli do styku. „Jsou to dva lékaři, čtyři sestry a jeden sanitář, všichni z interní ambulance,“ sdělil předseda představenstva nemocnice Roman Mrva.

Podle něj chod oddělení narušen nebude. „Nemocniční provozy jsou nejen v Benešově opravdu nastavené tak, aby v případě výpadku jednoho týmu mohl sloužit další, případně až ve čtyřiadvacetihodinovém režimu,“ připomněl.

Skoro dvě stě lůžek

Benešovská nemocnice, stejně jako další čtyři krajská zařízení v Kladně, Kolíně, Mladé Boleslavi a Příbrami, se připravuje na příliv nemocných s koronavirem, který odborníci očekávají s kulminací pandemie v Česku. Pro ně jsou už nyní ve středních Čechách připravena oddělení, izolovaná od okolních částí nemocnice, kde bude až 199 lůžek.

Jen v Benešově jich je připraveno čtyřiadvacet. První pacientkou tam byla právě zmíněná seniorka. „Jsou vyčleněna pro pacienty s nutnou oxygenoterapií s možností určitého navýšení počtu podle vývoje situace. Dalších dvacet karanténních lůžek už funguje,“ potvrdil Roman Mrva.

Nikdo z pracovníků izolačních lůžek v karanténě není. „Personál měl na těchto rizikových lůžkách nejvyšší osobní ochranné pomůcky,“ dodal předseda představenstva.

Na Benešovsku je podle posledních informací Krajské hygienické stanice Středočeského kraje z pátku 27. března laboratorně potvrzeno už pětadvacet případů onemocnění Covid-19. Nejvíce zasažené jsou ve středních Čechách dva okresy přiléhající k hlavnímu městu, Praha-východ a Praha-západ. V každém z nich je už devětatřicet nemocných.

Nemocnice má už jen jeden vstup
I když pro zvýšení bezpečnosti zdravotníků i pacientů a vlastně celého prostředí benešovské nemocnice zatím nezačaly sloužit kamery, které dosud nebyly ani osazené na už stojící sloupy, s příchodem koronaviru se přece jen řada věcí ohledně bezpečnosti změnila. Jednou z nejzávažnějších je uzavření staré brány v Máchově ulici. Do nemocnice se nyní chodí výhradně vstupem od vrátnice, z ulice K Nemocnici. Důvod je prostý. Přímo na vrátnici je přicházejícím měřena bezdotykově tělesná teplota.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník