Po celý den se zde uskuteční řada kulturních akcí, na kterých vystoupí mimo jiné Ilona Csáková, Jaroslav Uhlíř, Karel Kahovec, Petr Muk nebo Marie Rottrová. Hostem bude i skupina Neřež, jejímuž frontmanovi Zdeňku Vřešťálovi jsme položili několik otázek.

V jaké podobě Neřež ve Vlašimi vystoupí?

Na Májových slavnostech ve Vlašimi budeme doprovázet Marii Rottrovou, což je pro nás vždycky svátek. Maruška je ve vrcholné formě, máte se na co těšit!

Jaké písně divákům zahrajete?

Výběr repertoáru je především na Marii. Určitě se ale dostane na písničky z nového alba Stopy, ale i na „klasiku“. Konkrétně Lásko, Markétka, Kůň bílý, Lásko voníš deštěm, S tebou, Skořápky ořechů a další nestárnoucí hity.

Už jste ve Vlašimi někdy vystupoval?

Určitě ano, ale už je to hodně dávno, veřejně vystupuji už více než třicet let. Spíš mě zajímá nějaký rozkvetlý strom a dívka, kterou bych pod ním políbil. Ať se, když tak, přihlásí na autogramiádě po koncertě, budu připraven!

Máte k Benešovsku nějaký bližší vztah?

V kapele se mnou hrají kromě jiných pánové Sázavský a Benešovský, v Benešově jsem v deseti letech přišel o slepé střevo a navíc mám rád jednu básničku od Karla Plíhala. Stojí v ní: Já mám holku od Vlašimi, ta mi chodí za našimi.

Koho z dalších vystupujících na Májových slavnostech máte nejraději?

Karel Kahovec je klasika, neuvěřitelné, jak dobře vypadá a zpívá, je to stále ten poctivý bigbít. Ilona Csáková začínala v mé oblíbené skupině Laura a její tygři, takže se známe velmi dobře, a Petr Muk je bezesporu nepřehlédnutelný zjev české popmusic. Těším se na všechny! Ale hlavně na ten rozkvetlý strom…

V posledních letech jste vyhledávaným producentem. Co vás na této práci baví?

Práce producenta mě baví strašně moc, je to totiž pravý opak toho, co dělám, když nejsem producentem. Tedy když píšu písničky. Písně se totiž nepíšou pro peníze. Ale bez peněz bych asi brzy umřel hlady. Tak to střídám, někdy něco vydělám a jindy zase napíšu.

Jakou vámi vyprodukovanou desku máte nejraději?

Asi nejvíc se povedla deska Divné století Jaromíra Nohavici, na kterou se mi podařilo dostat špičkové hudebníky a vydat album v přesný okamžik. Ne tedy v roce 1999, kdy by to napadlo každého, ale o dva roky dříve. A navíc s Jarkem byla spolupráce vždycky vynikající.

Kde hledáte inspiraci pro vaše písně? Jsou poctivě vysezené nebo vznikají rychle?

Nejlepší písničky jsem napsal za pět minut. Když mi to nejde, okamžitě toho nechám. Nic nevysedávám, od toho jsou tady slepičky a vajíčka. Věřím na svůj talent a rád si počkám, až mě něco napadne. Říká se tomu netlačit na pilu. Je to tam někde schované a já vím, že to někdy přijde. A že ještě mám co říct.

Český písničkář Zdeněk Vřešťál (1956) je uznávaným skladatelem, producentem, textařem, zpěvákem i kytaristou. Koncem 70. let minulého století působil v duu s Vítem Sázavským, po seznámení se Zuzanou Navarovou založili legendární skupinu Nerez. V roce 1987 vydal sólové EP Písničky ze šuplíku, na které o sedm let později navázal sólovou deskou Čím dál víc. Hrál s Jaromírem Nohavicou a dnes působí v kapele Neřež. Jako producent spolupracoval s bratry Ebeny, Marií Rottrovou, Jiřím Schmitzerem nebo Martinou Trchovou.

KAREL SOUČEK