Zdeněk Sternberg měl hrad Český Šternberk velice rád. Říkal, že výhled dolů do údolí na řeku Sázavu nikdy nezevšední. Na hradě zase neomrzí připomínání si jeho osobnosti. Už v červenci o něm bylo mnoho řečeno při natáčení podcastu Přepište dějiny. "Mimořádnou událost ale chystáme přímo na výročí, tedy úterý 15. srpna 2023, kdy na našich sociálních sítích budeme po celý den připomínat různé aspekty života a osobnosti Zdeňka Sternberga, ať už ty, jež jsou v obecném povědomí, tak také ty méně známé – třeba jeho zálibu ve fotografování, kterému se pod vedením svého otce věnoval od dětství. Už tehdy ale raději fotografoval přírodu než lidi," připomíná kastelánka Zuzana Míková.

Zdeněk Sternberg jako šarmantní průvodce Českým Šternberkem v roce 2004:

| Video: Youtube

Také tradiční Hradozámecká noc v sobotu 26. srpna se odehraje právě před sto lety, tedy v létě 1923, kdy se dědic rodového panství narodil, o čemž bude při večerních kostýmovaných prohlídkách návštěvníkům vyprávět jeho babička Karolina hraběnka Sternbergová. Historii hradu (z)a života Zdeňka Sternberga přiblíží také hrané kostýmované prohlídky 21. a 22. října. V každé místnosti prohlídkové trasy se odehrají scény ze života Sternbergů i samotné památky od konce habsburské monarchie po 21. století. Prosincové adventní prohlídky pak přiblíží, jak rodina na hradě prožívala advent a slavila Vánoce v době dětství Zdeňka Sternberga, tedy za první republiky.

close Zdeněk Sternberg, 2012 info Zdroj: Pavel Radosta, se souhlasem Hradu Český Šternberk zoom_in Zdeněk Sternberg (15. 8. 1923 – 19. 1. 2021) byl potomkem významného českého hraběcího rodu Sternbergů, jehož kořeny sahají až do 12. století. Mezi jeho předky patří i slovutný přírodovědec Kašpar Maria hrabě ze Sternberga, který v roce 1818 spoluzakládal Národní muzeum v Praze. Narodil se jako druhé z devíti dětí Jiřího hraběte Sternberga a jeho manželky Kunhuty hraběnky Mensdorff-Pouilly. Na gymnáziu maturoval během druhé světové války a po znovuotevření vysokých škol studoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy, ovšem z politických důvodů nebyl připuštěn k promoci. Po roce 1948 pomohl několika lidem, včetně svých dvou bratrů, ilegálně přejít hranice. Pět let strávil jako horník v karvinských dolech, z toho dva roky jako příslušník PTP – Pomocných technických praporů.

close Zdeněk a Alžběta Sternbergovi info Zdroj: Anežka Aubrechtová, se souhlasem Hradu Český Šternberk zoom_in Zdeněk a Alžběta Sternbergovi Od roku 1956 pracoval jako kulisák v Karlínském hudebním divadle, a to až do své emigrace v roce 1968. Ve vídeňském exilu se postupně vypracoval až na zástupce ředitele potravinářského koncernu. Po sametové revoluci se vrátil do Československa, kde v roce 1992 restituoval rodový majetek včetně starobylého hradu Český Šternberk, který po dalších téměř třicet let rekonstruoval a zveleboval a na kterém po zbytek života bydlel se svou manželkou Alžbětou, rozenou Hrubou z Gelenj (28. 2. 1929 – 6. 2. 2021), s níž se oženil v roce 1955. Pohřbeni jsou ve šternberské hrobce ve Stupně u Radnic.