VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Zavzpomínejte na 21. srpen 1968 - Druhý příběh

Benešovsko/ Na tomto místě přinášíme dokumenty z počátku okupace ČSSR vojsky pěti zemí Varšavského paktu i osobní vzpomínky občanů Benešovska

19.8.2008
SDÍLEJ:

Nepodporujte okupanty – psali odvážní Benešáci a pak plakáty vyvěšovali na Státní spořitelnuFoto: Reprofoto: Státní okresní archiv Benešov

Tak nám obsírají rybník

Od ledna 1968 pracovala inženýrka Vlasta Chromá na Odboru vodního a lesního hospodářství a zemědělství Okresního národního výboru Benešov jako samostatný referent pro hydrotechnické stavby a vodní hospodářství. Na neslavně honorované místo nastoupila ze zájmu o akce, jimiž tou dobou byly stavba vodní nádrže Želivka se všemi souvisejícími stavbami (přivaděče a vodojemy například v Mrači), ale i dálnice D1.
Rusové už byly v Československu tři dny, když se rozlítly dveře kanceláře Vlasty Chromé. „Tak nám obsírají rybník,“ vyhrkl zástupce okresního hygienika MUDr. Josef Matějka. O co šlo? Onen obsíraný rybník – Černoleský, byl zdrojem pitné vody pro Benešov, takže doslova velký průser. Na louce u rybníka stála vojenská auta, tanky a stany ruských vojáků. Ti se ve vodě nejen koupali, ale myli i nádobí a vozidla. „Museli jsme tam jít a zabránit znečišťování vody,“ byli přesvědčeni účastníci rozhovoru v kanceláři Vlasty Chromé. Kdo tam ale půjde? To byla otázka, na níž nebylo možné snadno odpovědět. K pomoci si hygienik a projektantka chtěli vzít stranického funkcionáře. Žádost na Okresním výboru Komunistické strany Československa ale vyslyšena nebyla. Komunisté byli „zaneprázdněni“ výrobou letáků. Nikdo odpovědný a především ochotný se nenašel ani při žádosti u tajemníka ONV. Ani velitel posádky v Pražských kasárnách Pilát nechtěl jít proti Rusům. S delegací u vojáka byl i šéf údržby OHS pan Cirány. Tehdy vystrašenému veliteli posádky položil památný dotaz: „Prosím vás, a neměl byste tady alespoň nějaký bílý prapor?“
Když se nikdo neodhodlal, přemluvila Vlasta Chromá svého manžela Mojmíra. Než vyrazil k bratrům, musel si ve slovníku najít, jak se rusky řekne zdroj pitné vody. „I já jsem se bála k Rusům jít, doma jsme měli malého syna. Vše jsem proto pozorovala z uctivé vzdálenosti,“ přiznává žena.
Inženýr Mojmír Chromý, po listopadu 1989 dlouholetý starosta Benešova, mezi vojáky nemohl najít velitele. Když se mu to podařilo, požádal ho o okamžité opuštění místa se zdrojem pitné vody. Ruský komandýr jen třikrát neuvěřitelně hlasitě hvízdl na prsty a z vody vystoupilo vše, co tam v tu chvíli bylo.
Rusové sice z místa zcela neodešli, ale přesunuli se alespoň o kus dál od vody a rybník už k mytí aut nepoužívali.

(s přispěním Vlasty Chromé)

Autor: Zdeněk Kellner

19.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Týnec byl produktivnější než Teplýšovice

I. A třída: Divišov - Vyšehořovice 0:2
4

Divišovská Jawa Vyšehořovice nepřejela

Na hradě Český Šternberk ožily historické postavy

Český Šternberk - Na vlastní oči se v doprovodu historických osobností z rodu Sternbergů seznámili zájemci s historií hradu Český Šternberk. V sobotu 21. října mohli přítomní navštívit komentovanou prohlídku, při které se potkali třeba s rodiči současných majitelů hradu nebo s Václavem ze Sternberga.

Děti pouštěly draky nad sázavským kopcem Skřivánek

Sázava - Sobotní slunečné odpoledne přímo vybízelo k účasti na Drakiádě v Sázavě, kterou pořádalo místní Rodinné Centrum Putti na kopci Skřivánek.

Votice potřetí za sebou doma prohrály

Votice – V 11. kole fotbalové I. A třídy ve skupině A nestačily Votice na umělé trávě na lídra tabulky z Hřebče, ale zápas se musel divákům líbit, když viděli řadu šancí.

Podnapilá žena obtěžovala sousedku v Jankově

Jankov - Podnapilá žena v Jankově se nedala odbýt a stále se snažila dostat do domu sousedky, která byla v tu dobu zamčená u sebe doma. Proto v sobotu 21. října kolem 17. hodiny vyjely do ulice Karlova složky integrovaného záchranného systému. Před samotným příjezdem na místě hlídkovala státní policie.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení