Jen se vlády nad počasím ujalo jaro, majitelé domů už myslí na další zimu a následující topné období. Chtějí investovat panelových domů pocházejících ze sedmdesátých a osmdesátých let minulého století a zateplit je kompletní výměnou oken. Tepelně izolační vlastnosti starých paneláků už jsou za zenitem a přestaly vyhovovat a náklady na energie při vytápění neustále rostou. Investice v řádech milionů korun by se tak měla nájemníkům během let vrátit, ve snížených nákladech na vytápění bytů. Někteří nájemníci si však ve snaze ušetřit pořídili plastová okna dříve a na dodržování norem se při výměně příliš neohlíželi.
„Okna musí mít stejnou barvu, velikost a vzhled. To znamená členění jednotlivých okenních křídel. Jakákoliv jiná změna může být provedena pouze na základě stavebního povolení,“ uvedl místostarosta MěÚ Vlašim Karel Kroupa. A právě to, že je třeba dodržet základní stanovené podmínky si někteří lidé při individuální výměně oken neuvědomují. „Při nedodržení těchto podmínek riskují takoví stavebníci nejen pokutu, ale i to, že jim stavební odbor nařídí odlišné okno odstranit,“ doplnil místostarosta s tím, že vlašimská radnice nechce mít ve městě domy, v nichž každé okno vypadá jinak.
Přes dva miliony korun zaplatí už v květnu nájemníci jednoho z vysokopodlažních panelových domů ve Vlastnictví SBD Vlašim za kompletní výměnu oken. Nájemníci v naprosté většině chápou nutnost více než padesátitisícové investice na zateplení jednoho bytu. „Přestože tyto prostředky na fondu oprav máme, bude muset každý z nájemníků okna z poloviny hradit sám. Čekají nás totiž další investice, jako jsou výtahy a zateplení pláště a je třeba mít rezervu,“ říká předseda domovní samosprávy Karel Vencel.

KAREL CHLUMEC