Ve středních Čechách se to týkalo po jedné obci ze čtyř okresů: z Benešovska, Kladenska, Mladoboleslavska a Nymburska. V rámci zbytku republiky se pak nové volby konaly ještě v dalších třech obcích a také jedné městské části v Brně; v jedné obci se pak ještě uskutečnily takzvané volby dodatečné.

Nejvyšším podílem volební účasti se ze středočeské čtveřice mohli pochlubit v obci Charvatce na Mladoboleslavsku, kde odevzdat své hlasy dorazilo bezmála 83 procent oprávněných voličů: 241 z 292, kteří přijít mohli. Navzdory předvánočnímu shonu přes čtyři pětiny! O sedm míst v zastupitelstvu se zde ucházelo celkem 18 lidí. Vytvořili dvě devítičlenné kandidátní listiny: sdružení nezávislých kandidátů Pro Charvatce a Jednotné Charvatce. Mandáty si rozdělili v poměru 4:3 ve prospěch prvně jmenovaného sdružení.

Z adventní prohlídky hradu Český Šternberk.
Adventní prohlídky Českého Šternberka přibližují vánoční zvyky nejen na hradě

Tým Pro Charvatce se může pochlubit nejen jednočlennou převahou, ale také nejmladší zastupitelkou: tou je 26letá Michaela Čerychová; současně jediná žena v týmu. Naopak nejstarším ze zastupitelů se stal 73letý Pavel Boháček z konkurenční kandidátky. Čtyři ze zvolených zdejších zastupitelů mají před jménem inženýrský titul, jeden je bakalářem. Všichni nově zvolení zastupitelé vystupují jako nezávislí a nepatří k žádné partaji. Bez politické příslušnosti jsou ostatně všichni zastupitelé středočeských obcí nově vzešlí ze sobotních voleb.

Také v Plchově na Kladensku, kde se od loňského září už volilo i letos v červnu, byla účast vysoká: osmdesátiprocentní, jestliže ze 174 oprávněných občanů přišlo volit 139. Situace zde vlastně byla obdobná: o sedm míst v zastupitelstvu se utkaly dvě devítičlenné kandidátky. O mandáty se rovněž podělily s rozdílem jediného: čtyři získalo uskupení Plchov – srdcem a rozumem a tři patří týmu Společně pro Plchov. Muže zde v zastupitelstvu nyní mají jediného: 31letého Michala Nového. Zbývající šestici představují ženy ve věku od 21 do 52 let.

Kněžičky na Nymbursku naopak hlásí účast jen na úrovni 36 procent, když ze 148 voličů dorazilo 53. Zjevně to souvisí s tím, že volby zde nenabídly možnost volit neboli vybírat. Sedm statečných zde vytvořilo jedinou kandidátku Společně pro Kněžičky – a ta pak logicky získala všechny odevzdané hlasy. Zvolení se dočkali jak všichni tři kandidující muži, tak čtveřice žen. Původně mělo být dokonce voleno devět členů, avšak zájemci o působení v roli volených zástupců občanů se nehrnuli; rozhodnuto tak vlastně bylo předem. Věkově má zdejší zastupitelstvo poměrně vyrovnané složení: s výjimkou 64leté Jany Záhorové jsou ostatní mezi 42 a 52 lety.

Představení výstavy Bond in Motion novinářům. Instalace s více než 70 vozy a technikou z filmů o Jamesi Bondovi.
Obrazem: Výstava aut a techniky legendárního Jamese Bonda je konečně v Praze

Jediná kandidátní listina byla podána také v obci Slověnice na Benešovsku, kde se však i přesto účast vyšvihla na 82 procent. Nevelká obec má jen 33 voličů, z nichž dorazilo 27. Zde nicméně občané rozhodovali – a to o tom, kdo půjde z kola ven: volilo se pět zastupitelů, přičemž na kandidátce SoS – sousedé sobě figurovalo šest jmen. Což mimochodem znamená, že vůli stát se zastupitelem projevil prakticky každý pátý z místních dospělých. Mezi pěticí zvolených zastupitelů figurují dvě ženy a tři muži. S výjimkou 64letého Josefa Ehrenbergera jsou ostatní spíše mladší: ve věku mezi 31 a 41 roky.