Zatímco koalice ČSSD, ANO s podporou KSČM a TOP 09 nespatřuje v nákladech na bezpečnostní službu nic mimořádného a drahého a považuje to za prospěšné pro město, naprosto rozdílně vnímá finanční náklady na stav kasy města opozice z VPN, ODS a STAN. A to zejména proto, že v kasárnách není už nic cenného.

„Jestli někdo chce, aby se kasárna staly hlavním městem bezdomovců, dealerů a uživatelů drog, můžeme ostrahu zrušit. Jestli ale chceme mít bezpečné město, tak je jasné, že každá sranda něco stojí,“ uvedl starosta Benešova Petr Hostek (ČSSD).

Podle veřejně dostupné zprávy benešovské ODS ale ostraha stála za poslední půlrok kolem čtyř milionů korun. A právě to opozice vnímá jako zbytečně vysoké výdaje.

Ostraha v kasárnách, které jsou v majetku města už deset let, kdysi byla. Ale zejména z úsporných důvodů skončila. Její službu měla nahradit městská policie. Jenže to se úplně nepovedlo.

„Máme jednoznačně prokázáno, že starosta Jaroslav Hlavnička (VPM) uvedl v tisku, že není co hlídat, protože to bylo rozkradeno,“ narážel místostarosta Jiří Švadlena na někdejší ukončení spolupráce s bezpečnostní agenturou.

Proti jeho výrokům se ohradil Hlavničkův kolega z VPM Tomáš Podhola. „Vše, co mělo nějakou cenu, bylo odmontováno a odvezeno a uskladněno,“ řekl.
Na to znovu kontroval Petr Hostek. „Rád bych viděl inventarizační soupisy do roku 2016 a také kde se majetek nyní nachází či jak s ním bylo naloženo,“ uvedl.

U předávání kasárenského areálu městu byl jediný současný zastupitel Roman Tichovský (ODS). Ten proto navrhuje, aby všichni zastupitelé dostali soupis majetku, který je součásti smlouvy. „Vybavena byla pouze kotelna hlavní budovy, knihovny, vrátnice a ještě jedné budovy. Byl funkční a byly tam i radiátory.

Ostatní objekty byly prázdné. Vše, co mohlo jít do šrotu, už bylo dávno odřezáno, odmontováno a odvezeno. Na radnici existuje fotodokumentace, na dvou CD, podívejte se do toho, dřív než nás budete osočovat,“ napadl vyjadřování koalice Tichovský.

Jiří Švadlena následně uznal, že všechny věci samozřejmě nevěděl. „Fotografie jsme zatím neviděli, podíváme se na to příště,“ slíbil.