Nejsou peníze, nebude čtyřsedadlová lanovka. Plány provozovatelů lyžařského areálu na Monínci zkomplikovaly zatím nevyhlášené dotační podmínky. Zastaralá Poma na Javorovou skálu se už letos nerozjede. Lyžařům poslouží jen dva malé vleky pod hotelem Relax.
Vloni 13. prosince prezentoval Jaroslav Krejčí spolu se stejnojmenným synem a budoucím spoluinvestorem Marcelem Souralem z firmy Trigema projekt na oživení a rozšíření ski areálu. „S budováním sjezdovky, lanovky, samoobslužné restaurace u nástupní stanice i rekonstrukcí hotelu Relax chceme začít v dubnu,“ uvedl tehdy Jaroslav Krejčí.
Mírnou zimu provozovatelé využili pro vykácení průseku v lese, vyřezání křovin v trase budoucí sjezdovky a k drobným terénním úpravám. Pak se práce zastavily.
Podnikatelé doufali ve vyhlášení evropských dotačních titulů, které by jim umožnily se stavbou za zhruba 170 milionů začít. „Dosud nebyla vyhlášena výzva k podávání projektů. Ministerstvo pro místní rozvoj ji snad vyhlásí v říjnu,“ vysvětlil včera Jaroslav Krejčí mladší s tím, že další schvalovací proces přidělení dotace zabere asi čtvrt roku.
Změnou, kterou nyní návštěvník na úbočí zaznamená, je kromě průseku připraveného pro lanovku a sjezdovku, částečné zatravnění její plochy. Parkoviště nad Jetřichovicemi bude letos opět na louce po pravé straně příjezdové silničky.
Původní vlek na Javorovou skálu už letos nepojede, protože mu skončila platná, přechodně na 18 měsíců prodloužená revize. „Rekonstrukce staré Pomy by byla náročnou investicí,“ upřesnil Jaroslav Krejčí mladší s tím, že se letos snad podaří pro sjezdovku pod hotelem zapůjčit výkonnější sněhové dělo, které dokáže automaticky na základě vyhodnocení aktuálního počasí vyrábět vzhledem k upravené technologii umělou pokrývku už od mínus 2°C.