Středočeské hejtmanství pošle na památky celkem 30 milionů korun. Důvod k takovému benefitu má kraj prostý - 100. výročí vzniku Československé republiky. Přitom se vždy musí jednat o kulturní památky, které neslouží čistě privátnímu účelu, ale nějakým způsobem je využívá také široká veřejnost.

„Tři miliony korun z uvedené dotace získaly příspěvkové organizace Středočeského kraje, které spravují kulturní památky. Dalších sedmadvacet milionů získalo v rámci dotačního programu patnáct žadatelů,“ upřesnila mluvčí Středočeského kraje Nicol Lenertová s tím, že o přidělení peněz rozhodli při poslední schůzi krajští zastupitelé z koaličních i opozičních stran.

Do oné třímilionové částky kraj zařadil také podporu Muzeu Podblanicka, které je provozovatelem a správcem zámku v Růžkových Lhoticích. Peníze poslouží na vybudování nové střechy. Peníze obdrží i Regionální muzeum v Jílovém u Prahy. To za dotaci opraví čelní fasádu domu Mince s průčelím obráceným na Masarykovo náměstí.

Žadatelů o krajské dotace bylo celkem 55, šest z nich nesplňovalo požadovaná kritéria a kraj je proto vyřadil. Zbylých 49 správně podaných žádostí zhodnotila komise a následně z nich vybrala 15 projektů. Všechny žádosti přitom překontroloval odbor kultury a památkové péče.

Jedním z příjemců dotace je také Pavel Kuře, majitel zámku v Martinicích, obce nedaleko Dolních Kralovic. Tamní kulturní památku vlastní deset let. Za tu dobu se ruina odsouzená ke zbourání „vylizuje“ ke kráse. Stará se o ni sám, jen s rodinou a někdy pomohou i kamarádi a samozřejmě i placení řemeslníci. K cíli, který je ještě hodně daleko se posunuje, obrazně řečeno, kuřecími krůčky.

Kdo je Pavel Kuře Pavel Kuře (38) se narodil v Kutné Hoře, dětství ale prožil ve Zruči nad Sázavou. V Čáslavi se vyučil automechanikem a v Ledči nad Sázavou si ještě doplnil obchodní vzdělání. Pracoval v továrnách, u reklamních agentur, ale uchvátila mu až veteš. Nejdřív ji nabízel přímým kupcům, ale pak si na náměstí ve Zruči nad Sázavou otevřel kamenný krám. Vetešnictví následně přestěhoval na zámek v Martinicích. S manželkou Adélou mají syna Maxmiliána.

Jenže díky tomu už na konci tunelu, i když stále hodně v dálce, vidí světlo. Teď jeho úsilí podpořil kraj. Jeho žádost ocenil částkou 3,6 milionu korun. „Spoustu práce jsem dokázal při opravě zámku zvládnout sám, pomocí vlastních peněz nebo za pomoci úvěrů,“ vysvětlil včera Pavel Kuře.

Do nemovitosti, v níž vlastně ani nechce bydlet, už za tu dobu vetešník, což je jeho způsob obživy, „vrazil“ miliony. Velkou část z nich spolykala nová střecha. A ta je základem pro to, aby do objektu nezatékala voda a mráz pak nezničil to málo, co zbylo.

Jenž objekt, kvůli využívání soudruhy z JZD postupně chátral a začaly se bortit jeho stěny. To přineslo také pád klenby. Jenže na opravu statiky Kuře nemá dost peněz. Naštěstí pomohl kraj a jeho dotace.

„Jsem kvůli zámku zadlužený a další, tak velká oprava je pro mě z finančního hlediska neřešitelná,“ přiznal. „Opravování po půlmetrech, když stěna, která má narušenou statiku, měří třicet metrů, nemá cenu. Proto jsem z krajské dotace doslova nadšený,“ tvrdí Pavel Kuře.

Ten už dokázal odvodnit nádvoří a kromě nové střechy také táhly stabilizovat rozestupující se kamenné stěny stavby. „Bez téhle pomoci bych nebyl schopen se pohnout při záchraně objektu dál,“ potvrdil majitel martinického zámku.

Podle hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové si poděkování zaslouží všichni, kteří se na přípravě a následném rozdělení dotací na obnovu památek podíleli. „Tento finanční příspěvek kraje dostávají majitelé památkových objektů, kteří prokázali, že mají financování svých projektů zajištěno nejen z dotace kraje, ale také z dalších zdrojů,“ uvedla hejtmanka.

Kam půjdou krajské dotace

Mnichovo Hradiště – stodola 1,1
Žáky – zámek 1,6
Kostelní Lhota – kostel 3,7
Kostelec n. Č. lesy – pivovar 1,1
Tuklaty – fara 1,6
Lhotice – sýpka 0,71
Soutice – zámek 0,71
Buštěhrad – kaple 0,34
Martinice – tvrz, zámek 3,6
Pakoměřice – zámek 4,5
Budeč – Hrobnický domek 0,93
Jince – huť Barbora 1,8
Křinec – zámek 2,3
Zvěstov – zámek 1,7
Svatá Hora – sochy 0,94
Uvedené částky jsou v milionech korun.