Propadající se střechy a stropy, vyvrácené dveře, vymlácená okna, polorozpadlá schodiště. Tak zoufalý je stav zámku v Chotýšanech a jeho devastace pokračuje dál. Nic tu už nepřipomíná zašlou slávu původního šlechtického sídla pocházejícího z poloviny osmnáctého století. Odpadky uvnitř kdysi honosného objektu svědčí o nezvaných návštěvách.
„Situace kolem zámku je neutěšená a nic se nezměnilo. Majitel objektu sliby oprav neplní, a tak zub času na zámku pracuje dál,“ komentuje současnou situaci postupně se rozpadajících zámeckých budov starosta Chotýšan Miroslav Budka a dodává, že záměrem majitele je nejspíš nechat zámek zcela zpustnout. Ještě v druhé polovině minulého století přitom v zámku fungovala knihovna, byly zde obecní byty a kancelář národního výboru. Po roce 1989 už panský objekt pouze chátrá.
„Nevím, kam až to povede a jak to dopadne,“ tuší starosta.
Zámek koupila od restituentů v roce 2002 firma Farm Chotýšany. Tu vlastní dva Italové, Lucemburčané a Angličan s pozoruhodným základním kapitálem společnosti. Podle údajů z obchodního rejstříku činí jen dvě stě tisíc korun.
„Firma spolu se zámkem vlastní okolních osmdesát hektarů pozemků, na kterých chtějí postavit přes padesát rodinných domků. O to jim především jde a zámek je nezajímá. Nedali do jeho opravy ani korunu,“ říká Miroslav Budka.
Před dvěma lety sice majitel zahradu kolem zámku posekal a na vrata umístil výstražnou tabulku, ale od té doby tráva narostla a ceduli někdo ukradl i s vraty, takže přístup ke zdevastované památce je neomezený. Majitel objektu sice odpovídá za škody, které jeho nezajištěný majetek může způsobit. Případné zranění osob si však zřejmě nepřipouští. Zatím se totiž nikomu nic nestalo a odbor kultury a školství MěÚ Benešov může vyměřit maximálně stotisícovou pokutu.
Majitel rozpadající se památky si mne ruce, protože úředníkům, kteří na stav památek v regionu mají dohlížet, se do sankcionování těch, kteří zanedbali své povinnosti, příliš nechce. „Já o tom nic nevím, zavolejte za půl hodiny,“ odsouvá neexistující problém vedoucí odboru a školství MěÚ Benešov Hana Jirásková. Po půlhodině však informaci zda úřad udělil pokutu sdělit nechce s tím, že redakce není účastníkem řízení a zakazuje jí to Zákon o svobodném šíření informací. Navíc mi skončila pracovní doba a jdu domů,“ dodala vedoucí odboru kultury.

JIŘÍ HRNČÍŘ