„Pro hosty jsme jako ukázku letošních večerních prohlídek Konopiště připravili hrané scénky v dobových kostýmech na téma přátelství arcivévody Františka Ferdinanda d´Este a Františka hraběte Harracha,“ uvedla s tím, že je jí velkou ctí přivítat na Konopišti hraběte Jana Podstatzky-Lichtensteina, vnuka Františka Harracha.
Příjemný večer doprovodila středověkou hudbou táborská kapela Dei Gratia.
Atraktivní večerní prohlídky Konopiště se každoročně věnují jinému tématu z bohaté historie, týkající se zámku a jeho posledního soukromého majitele. Tentokrát budou hrané scénky spojeny s rodem Harrachů. Národní památkový ústav totiž letošek vyhlásil právě rokem Harrachů.
„František Maria hrabě z Harrachu se s arcivévodou Františkem Ferdinandem d´Este seznámil v roce 1909 při vojenských manévrech ve Velkém Meziříčí. Přítomen byl také císař František Josef I, pro něhož to byly vůbec poslední manévry, na které přijel. František Ferdinand nocoval jako host ve velkomeziříčském zámku Františka Harracha, který se poté stal jeho důvěrníkem a tajemníkem,“ vysvětlila spojitost Habsburků s Harrachy Jana Sedláčková.
František Harrach i František Ferdinand získali Velké Meziříčí a Konopiště od Lobkowiczů. Arcivévoda zámek s panstvím u Benešova koupil v roce 1887 od křimických Lobkowiczů a František hrabě Harrach zámek ve Velkém Meziříčí s tamním panstvím zdědil po strýci Rudolfu Lobkowiczovi. „Oba Františkové byli moderní muži a byli mezi prvními, kteří své zámky hned po nabytí nechali elektrifikovat,“ dodala Jana Sedláčková.
A byl to také právě František Harrach, kdo na konci června 1914 půjčil Františku Ferdinandovi za jeho porouchaný automobil ten svůj i s řidičem pro jízdu Sarajevem. Sám při osudné střelbě stál na stupátku kabrioletu a následníka trůnu se snažil chránit vlastním tělem.