Chodci, které povinnosti směřují z centrální části Benešova do firem v průmyslové oblasti v jihozápadní části města, dostanou už v úterý 13. ledna nepříjemný dárek. Jediná lávka, která spojuje Táborskou a Křižíkovu ulici, bude od toho dne uzavřená. Důvodem je výstavba nové lávky.
Na staveniště bude zakázaný vstup, ale absence, zákazy ani vyznačení náhradní trasy nejspíš nikoho nepřimějí, aby šel více než dvakrát delší trasou. Ta povede okolo sokolovny, starého výkupu a vily Katušky. Kratší, ale také riskantnější cesta pak chodce nasměruje přímo do kolejí. Ze zákona tam nesmějí vstupovat, ale jak dokládá satelitní snímek nádraží, přes kolejiště vedou nejméně čtyři stezky vyšlapané chodci. Z toho lze usoudit, že někteří lidé lávku vůbec nepoužívají. Takových ale od úterý, a to až do konce června, kdy by měla nová lávka začít sloužit, výrazně přibude. Pak už může být jen otázkou času, kdo položí život za ušetřený čas. Kdo může chodcům zabránit vstoupit do kolejiště? Zákon? Policie? Železničáři?
„Ze zákona si nikdo nic nedělá,“ poznamenal lakonicky velitel benešovských strážníků Luboš Baranec a přidal i svůj názor na možnou konkrétní situaci. „My nemůžeme lidem zakázat vstup do dráhy.“ Podobný názor má i místostarosta Benešova Roman Tichovský. „Jestli chodí někdo přes koleje, je to jeho věc, ne naše,“ řekl.
S takovým názorem ale nesouhlasí mluvčí ČD Radek Joklík. „My žádnou policii nemáme. Když uvidí strážníci, že někdo porušuje zákon, měli by zakročit.“
Dílo má stát 31,1 milionu korun a dotace, kterou Benešov získal, činí 92,5 procenta celkových nákladů.
Lávka nad železnicí měla začít vznikat už na podzim. Po úterním uzavření dělníci nejprve vykácí náletové dřeviny a pak už začnou starou lávku rozebírat. Nová konstrukce bude montována v době výluky dopravy a po zprovoznění poslouží pěším i cyklistům.