To a mnoho dalších projektů přišlo v úterý a ve středu veřejně obhajovat do zasedací místnosti společnosti Posázaví v benešovské piaristické koleji čtyřiadvacet žadatelů o dotaci ze Strategického plánu Leader.

Obhajoba projektu trvá 15 minut

„Každá obhajoba trvá patnáct minut. Pět minut má žadatel na to, aby představil svůj projekt a vše, co k němu chce sdělit. Dalších pět minut má výběrová komise na doplňující otázky a posledních pět minut je prostor vyčleněný veřejnosti, kdyby se chtěla na něco zeptat,“ přiblížila průběh veřejných obhajob Marie Škvorová, manažerka pro strategický plán Leader z obecně prospěšné společnosti Posázaví.

Výběrová komise, která má maximálně devět a minimálně sedm členů se po vyslechnutí obhajob odebere k uzavřenému jednání. Na něm jednotlivé projekty oboduje podle předem známých preferenčních kritérií. Všechny body se sečtou a na konci dne komise sestaví pořadí projektů od nejvyššího počtu získaných bodů až po ty nejnižší.

„Výběrová komise, která má v této výzvě veřejných obhajob k dispozici minimálně 8,9 milionu korun může žadateli poskytnout jak celou požadovanou částku na realizaci představovaného projektu, tak nic,“ popsala situaci Marie Škvorová s tím, že komise se skládá z jedné třetiny z podnikatelů, z další ze zástupců neziskových organizací a ta poslední jsou zástupci veřejné správy.

Komise může rozdat 9 až 16 milionů

„Výběrová komise má dnes i tu možnost, protože máme něco málo přes šestnáct milionů korun k rozdělení na celý rok 2012, že pokud budou projekty tak výjimečné, může celou sumu rozdělit už nyní. Pokud to neudělá, bude možné vyhlásit další, již desátou výzvu veřejných obhajob,“ vysvětlila manažerka Posázaví.

Třetí možností je vyčerpání čásky o něco vyšší než je avizovaných devět milionů, ale ne celých šestnáct. I v tomto případě je šance na další kolo veřejných obhajob.

Všech čtyřiadvacet žadatelů, kteří 7. a 8. února předstoupili před výběrovou komisi se dozví, zda byl či nebyl jejich projekt podpořen po zasedání programového výboru, které bude 14. února.

Výsledky se žadatelé dozví už 14. února

„Výsledky bude možné najít na internetu a každý žadatel dostane osobně doporučený dopis,“ dodala pracovnice obecně prospěšné společnosti a poznamenala, že proti rozhodnutí výběrové komise není možné se odvolat. Pouze je možné se odvolat k administrativním kontrolám.