Najít ho lze v Poštovní ulici proti kinu v objektu, v němž sídlí i Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových nebo Probační a mediační služba. Za uplynulou dekádu ministerstvo vnitra otevřelo už deset takových středisek. Ve Středočeském kraji kromě Benešova i v Kladně, Mladé Boleslavi, Kutné Hoře a Příbrami.
„Centra tvoří komplexní síť v rámci celé republiky, která zajišťuje realizaci integrační politiky ČR ve vztahu k cílové skupině cizinců, kteří jsou z takzvaných třetích zemí, tedy těch mimo EU a legálně pobývají na území ČR,“ vysvětlila Lenka Tůmová, vedoucí CPIC Benešov.
Provoz center finančně zajišťuje národní program Azylového, migračního a integračního fondu. Veřejnosti se pracovníci center věnují prostřednictvím vzdělávacích akcí, případně prostřednictvím společenských, sportovních a kulturních akcí.
„Jsem ráda, že je centrum i v Benešově, protože to ukazuje na vstřícnost Čechů vůči cizincům,“ uvedla lámanou češtinou paní Nguyen, která našla nový domov na Benešovsku a nevyloučila, že využije možnost kurzu češtiny.
V souvislosti s aktuální situací na trhu práce a růstem zaměstnávání cizinců, patří mezi úkoly center také komunikace a spolupráce se zaměstnavateli. Cílem je předcházet negativním jevům přinášejícím napětí mezi cizinci a většinovou společností.