Studenti oborů veřejnosprávní činnost, sociální činnost, zdravotnický asistent a asistent zubního technika se sešli ve škole v Černoleské ulici, kde byli poučeni o bezpečnosti práce a o třídění odpadu. Poté obdrželi pracovní rukavice, pytle na odpad a přesunuli se na černou skládku na Kavčáku.

Tuto skládku uklízejí již čtyři roky. V roce 2016 ji prvně objevili a odklidili 3 200 kilogramů odpadu ve spodní části. O rok později už šli lépe vybaveni a uklidili celý prostor podél cesty, kde nasbírali 5 840 kilogramů. V loňském roce byl spodní prostor téměř čistý, ale o kus dál za zatáčkou, černá skládka pokračovala.

Studenti zde odklidili 9 600 kilogramů odpadu a stali se tak celorepublikovými vítězi mezi školami. Pevně doufali, že letos už nebude co uklízet a i tento prostor zarostl trávou. Omyl. Na uklizené místo občané města opět navezli ohromné množství odpadu.

Když člověk vidí ten nepořádek, nechápe, kdo to mohl udělat a co všechno jsou lidé schopni do přírody vyhodit. Dobrovolníci posbírali PET lahve, pneumatiky, monitory, postel, sedačku, mnoho oblečení, boty, textilie, polystyren, sádrokarton, stavební materiál, nádoby s benzínem, koberce, spotřebiče, nádobí, hračky, knihy… Zkrátka snad všechno, na co si kdo vzpomene.

Celkem v počtu 71 zúčastněných studentů a 4 vyučujících nasbírali 12 200 kilogramů odpadu, což v přepočtu vychází 163 kilogramů na osobu. Odvoz odpadu zajistily Technické služby Benešov.

Do školy se studenti vrátili unaveni, ale s dobrým pocitem, že skládka úplně zmizela a na jejím místě je opět naprosto čisto. V hlavách jim ale vyvstávají otázky: Komu stálo za to hodit pytle s odpadky třeba do auta, převézt je kus od domova a pak je pohodit do přírody? Kdo je schopen ignorovat kontejnery na odpad za nejbližším rohem a raději odpadky odvézt za město? Proč lidé odpad nevozí do sběrného dvora?

Hana Kohoutová