Vodní záchrannou službu zahajují záchranáři Středočeského kraje každoročně od začátku července do konce letních prázdnin. Neodkladnou zdravotnickou péči na vodě zajišťuje záchranářům člun, na pevnině sanitní vůz rychlé zdravotnické pomoci. Od začátku prázdnin zasahovali zdravotníci již několikrát.
„Hned na začátku sezony jsme vyjížděli vodním záchranným člunem na Slapské přehradě k topící se ženě. Jednalo se o utonutí starší ženy, která ve vodě přecenila své síly. Ženu jsme hned po příjezdu nenašli, až po několika hodinách,“ uvedla mluvčí záchranné služby Středočeského kraje Tereza Janečková.
Záchranáři pomáhají tonoucím nejen na přehradách, ale i řekách.
„Na řece Sázavě jsme zasahovali letos jednou a to u Českého Šternberku. Tam se převrátila loď s vodákem. Muž byl v bezvědomí, proto jsme zahájili resuscitaci, naštěstí úspěšně. Poté byl transportován do pražské nemocnice Motol,“ řekla mluvčí Janečková.
O prázdninách je třeba dostupnější péče záchranné služby, proto vyjíždí záchranáři k neštěstím nejvíce z důvodu velkého nárůstu obyvatelstva v chatových a rekreačních oblastech, kempech a koupalištích v okolí přehrad.
„Člunem se k pacientovi dostaneme mnohem rychleji než sanitním vozem, který musí vodní plochu objíždět, čímž se znatelně prodlužuje doba dojezdu k pacientovi. Člunem se také dostaneme do jinak hůře dostupných chatových osad a samot u vody, kam by sanitní vůz nemohl dojet,“ sdělila Tereza Janečková.
Záchranný člun je vybaven jako standardní sanitní vůz. Má tedy vše, co je potřeba v případech, kdy je ohroženo zdraví pacienta nebo dokonce jeho život. Ve člunu nejsou nosítka, ale naopak má k dispozici plovoucí páteřní desku.