Komunální odpad. To je jeden ze strašáků dneška, doslova neřešitelný problém. Přesto se o jeho rozlousknutí na některých místech světa pokoušejí. Mezi osvícené patří i Benešov.
V areálu přibyšické skládky proto nákladem čtvrt miliardy korun vznikla linka na zpracování organického domovního odpadu. Díky anaerobní technologii, která pracuje díky zamezení přístupu vzduchu, se velmi výrazně sníží objem odpadu. Právě to zajistí delší využití přibyšického úložiště.
„Odpad tam budeme ukládat až do roku 2025,“ je přesvědčený ředitel TS Benešov Bohumil Rataj.
Teď je ale celý malý zázrak na samém začátku. Po čtvrtečním kontrolním dni dostalo zařízení zelenou k provozu.
„Spustíme ho, až nabude právní moci, tedy asi za čtrnáct dní,“ upřesnil Rataj.
Co se po té době v Přibyšicích začne dít? Odpad nejprve projde automatickou i ruční třídící linkou a organické části poslouží k dalšímu zpracování. Po rozemletí a smísení s vodou hmota na čas, samozřejmě bez přístupu vzduchu, spočine ve vyhnívacích tancích. Zápach by ale nikdo v okolí linky neměl cítit. Vznikající bioplyn poslouží k zahřívání a tím i urychlení procesu a také k výrobě elektřiny v kogenerační jednotce.
„Materiál po určité době opustí jímku, zbavíme ho vody a smícháme se štěpky. Pak ještě bude dozrávat,“ vysvětlil ředitel TS.
Kompost si nějaký čas poleží na i venkovní skládce a pak ho lze použít k hnojení polí, záhonků či na rekultivaci skládek.
Linka dokáže ročně zpracovat 30 tisíc tun bioodpadu. Nyní TS do Přibyšic vozí celkově 20 tisíc tun, polovinu z toho tvoří organický odpad. K využití kapacity linky bude pak zbylých 20 tisíc tun biomasy přivážet majitel technologie, společnost Bioservis, od dalších smluvních partnerů.
Co se ale stane až bude kapacita skládky naplněna? Na tuto otázku nyní nezná odpověď nikdo. I kvůli tomu, že se stále vyvíjejí a mění zákony o ukládání odpadů.