Závod o čas s kůrovcem v těchto dnech svádějí lesáci. Musí vytěžit polomy, které na počátku března napáchala vichřice Emma. A nemají času nazbyt. Brouk začne naplno úřadovat, jakmile se více oteplí.
„Lapáky na kůrovce nemají v tomto okamžiku význam, protože napadané stromy po kalamitě jsou pro něj daleko přitažlivější,“ posteskl si hlavní inženýr Lesního závodu Konopiště Josef Zubík. Právě konopišťský lesní závod napočítal po řádění Emmy škodu na přibližně sedmnácti tisících kubících dřeva. Z toho největší část tvoří smrk.
„Jde převážně o silnější stromy ve starších porostech, v návětrných okrajích lesů a zejména v návětrných porostních stěnách, vedle nichž je mýtina. „Na některých místech došlo k polomům, ale hlavně jsou to vývraty. Jedna třetina jich je soustředěná v jednom místě a zbytek je rozptýlen všude. Není lokality, kde by vývraty nebyly,“ uvedl Zubík s tím, že škodil převážně severozápadní vítr.
Kromě polomů a vývratů dělají lesníkům vrásky na čele také škody na takzvaných oplocenkách. „Tam jsou škody velké, to nás bude, jak se říká, bolet,“ podotkl hlavní inženýr Lesního závodu Konopiště, kde jsou nyní pozastaveny všechny plánované těžby na úkor těch nezbytných. „Polomy chceme vytěžit do konce dubna. Není ale všem dnům konec, na tyto dny jsou hlášeny další větry, takže v načatých porostech může ještě něco připadnout,“ odhaduje Josef Zubík.
Dva měsíce intenzivní těžby odhaduje ve svém revíru také Sternbergův vedoucí polesí Jaroslav Bílek. „Poškozenu máme tak jednu desetinu porostu, tedy 2700 kubíků dřeva,“ řekl Bílek.