LADISLAV JERIE
Tisem/ Majitel rybníku Mnichovec západně od obce Tisem nedaleko silnice do Neveklova si pro jeho vypuštění vybral před časem nevhodnou dobu. Zásah do biotopu v červnu ocenila Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) maximální možnou pokutou pro fyzické osoby, jež činila 5000 korun.
V bahně vypuštěného sídla zvláště chráněných druhů uvízla mláďata ptáků, rybí potěr a další živočichové v různých stádiích vývoje. Důvodem necitlivého vypuštění nádrže byla příprava na odbagrování bahna a dalších letitých nánosů.
„Je zakázané zasahovat do přirozeného vývoje zvláště chráněných živočichů poškozováním jimi užívaných sídel,“ podotkl Jan Svoboda z oblastního inspektorátu s tím, že chráněné je přirozené i umělé sídlo a biotop ve všech fázích vývoje živočichů.
Na podobné případy zásahu do přírody začala upozorňovat ČIŽP preventivně jako varování proti poškozování životního prostředí. V rámci republiky uskuteční ročně přes dva tisíce kontrol, takže na jednoho inspektorů připadá 40 případů. Za první pololetí letošního roku ČIŽP přijala 332 podnětů od občanů i jiných orgánů, zahájila 154 správních řízení se sankcemi převyšujícími 15 milionů korun.
V pražském oblastním inspektorátu, pod nějž spadá i Benešovsko, působí 54 odborníků na ochranu vod, ovzduší, zvěře, lesů a krajiny. „Práce inspektorů je vysoce specializovaná činnost při šetření případů významně ovlivňující životní prostředí, kteří poskytují poradenství pro veřejnou i státní správu,“ uvedl k zaměření inspekce oblastní ředitel. „Ve skutečnosti se však množí podněty, které doslova brání inspekci v její určené činnosti. Z větší části jsou od občanů nespokojených, jak jejich podněty nebo stížnosti řešily jiné orgány státní a veřejné správy nebo obecních samospráv,“ poznamenal Jan Svoboda k nevděčné roli jakéhosi ombudsmana v problematice ochrany přírody.