To, že město chystá stavbu vodovodu, však slyšeli obyvatelé suchem nejvíce zasažených obcí už mnohokrát. Naposledy na konci roku 2016. Od té doby se z pohledu vody pro občany nestalo nic zásadního.

„Co celé ty roky na radnici dělali? Dalších pět let čekat nemůžeme, “ uvedla rozčileně týnecká zastupitelka Hana Váňová. „Šetříme, kde se dá. Vodu z mytí používáme na záchodě,“ dodala.

Jediným „pokrokem“ nejen pro její rodinu loni bylo, že město nechalo na náves přistavit cisternu s pitnou vodou. A pak také dotace města pro individuální vrtané studny. V Peceradech i Kostelci se tak už dva roky „vrtá jako o život“.

Podle starosty před třemi roky nebyla situace s vodou tak vážná, jako nyní a každý si ji musí zajistit sám. „Stavba vodovodu byla tehdy, stejně jako nyní, neefektivní,“ hodnotí Kadrnožka.

Důvodem takového tvrzení je, že se kvůli vodě bude muset město zadlužit. Jako při kanalizaci v roce 2009. Tehdy nezbyly peníze ani na širší výkopy, do nichž by se vešla vedle kanalizace i voda.

Kolik lidí dá 50 tisíc korun jako spoluúčast, není jisté. Stavbu však město spustí jen v případě, že se přihlásí dostatečné množství odběratelů.