„Policisté za posledních pět let zajistili dvě vozidla, se kterými byla opakovaně páchaná trestná činnost, a to přečin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání,“ uvedla mluvčí.

Podle náměstka ředitele krajského ředitelství Policie ČR Jana Krejčího v obecné rovině lze konstatovat, že policisté ve Středočeském kraji, v případě zjištění podezření z trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, které bylo spácháno pachatelem při řízení motorového vozidla v době zákazu řízení motorových vozidel, využívají institut zajištění věci – motorového vozidla pro účely trestního řízení v maximální možné míře. Kolik bylo v kraji takových případů za posledních pět let, ale náměstek neuvedl.

„Bohužel by se musela provést analýza všech spisů do roku 2014, což by bylo časově náročné, jelikož v požadovaném rozsahu žádosti informace nevedeme automatizovaně,“ tvrdí policejní funkcionář.

Přesto se dá z logiky věci předpokládat, že případů porušování zákazu řízení je více, než jsou schopni policisté odhalit při namátkových kontrolách.

„Když slyším, že někdo opakovaně jezdí opilý nebo zfetovaný, mám z toho hrůzu. Vozím své děti do školy a nechci si ani představit, kdybych takového řidiče potkala,“ přiznala řidička Eva z Týnce nad Sázavou. „Myslím si, že by policisté měli více naplňovat heslo – Pomáhat a chránit. Vždyť jsou placeni za našich daní a ráda bych to tak vnímala, i když mi to zatím moc nejde,“ tvrdí motoristka.

Proč policisté nezabavují více aut, nikdo z nich neřekl. Může za tím ale být například administrativní složitost úkonu.

„Pokud se jedná o spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, kterého se dopouštějí řidiči, posuzuje policista každý případ individuálně. Policista může při výkonu svých pravomocí vyzvat osobu, která se dopustila trestného činu, k vydání věci. Řidič musí být prokazatelně majitelem vozidla a záleží na tom, zda dotyčný páchá trestnou činnost opakovaně, do jaké míry je závažné jeho jednání, zda se jedná o souběh s jiným trestným činem,“ vysvětlila Veronika Čermáková.

Složitost dokresluje i další postup, který musejí policisté, vedle svých dalších, běžných služebních povinností, splnit. Pokud totiž věc zajistí, musí podat státnímu zástupci návrh na její propadnutí. Ten pak zase podává návrh soudu. A právě až soud rozhoduje o tom, zda věc propadne státu.

K tomu ale nesměřuje ani jeden ze dvou případů z pondělí 7. ledna. Ten den odpoledne zastavila policejní hlídka na Čerčansku automobil Škoda Felicia. Za volantem seděl třicetiletý řidič, jemuž soud zakázal až do letošního prosince řízení všech motorových vozidel.

„Řidiči policisté zakázali další jízdu a sdělili podezření za přečin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání,“ uvedla Veronika Čermáková.

Ještě závažnější případ s totožným rozuzlením odhalili policisté stejný den před sedmou večerní v bystřické ulici K Líšnu. VW Transporter tam řídil třicetiletý muž. I on má řidičák „v čistírně“ do konce roku a to z rozhodnutí Městského úřadu v Benešově.

„Policisté u kontrolovaného řidiče provedli dechovou zkoušku pomocí přístroje Dräger. Ta ukázala pozitivní hodnotu. Dále u řidiče byla zjištěna přítomnost omamných a psychotropních látek. Muž je nyní podezřelý z přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. Hrozí mu také postihy za další přestupky. V případě odsouzení můžou oba řidiči strávit až dva roky za mřížemi. Vyšetřování je vedeno na svobodě,“ dodala policejní mluvčí Veronika Čermáková.