Patříte i vy mezi dobrosrdečné lidi, kteří nenechají přírodě napospas zraněné a nemocné živočichy či opuštěná mláďata? Pak vězte, ač se to zdá neuvěřitelné, že podle současné legislativy hřešíte. Pomoc jim vás staví mimo zákon.
Za vším stojí snaha umožnit výcvik loveckých psů na živých liškách s možností přímého kontaktu, která vyústila v nepřijetí novely zákona na ochranu zvířat proti týrání, což přináší komplikace i pro činnosti, které přírodě a živočichům pomáhají.
„Ministerstvo životního prostředí totiž muselo zrušit výjimku pro držení zvláště chráněných živočichů po dobu nezbytnou k jejich ošetření, kterou umožňovala vyhláška z roku 1992. Odstavec nebyl v souladu s požadavky zákona na ochranu přírody a krajiny a zároveň toto povolení nebylo v souladu s evropskou právní úpravou,“ vysvětlil mluvčí ministerstva Jakub Kašpar.
Nynější legislativa brání v pomoci chráněným zvířatům nejen veřejnosti, ale co hůř, i samotným ochráncům přírody. Ti však na své práci nehodlají nic měnit.
„Jsme ve stavu, kdy jsme se rozhodli pro občanskou neposlušnost, stejně jako všechny ostatní stanice v republice, a zvířatům pomáháme dál. Kdyby měly státní orgány konat skutečně důsledně, tak by nám to způsobilo potíže. Ale zatím to nikdo nepostihuje, pohlíží se na to jako na nesmysl,“ uvedl Karel Kříž, vedoucí Střediska péče o přírodu a krajinu ČSOP Vlašim. Zároveň dodává, že by se ani veřejnost neměla v tomto případě rozhodně chovat podle zákona.
„Připravujeme vydání oficiálního výkladu zákona, který jasně konstatuje, že pomoc takovému živočichovi v nouzi není negativním zásahem do jeho přirozeného vývoje a tudíž není ani přestupkem proti zákonu,“ přislíbil mluvčí ministerstva životního prostředí.