VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za patnáct let Domovem seniorů Benešov prošlo přes půl tisíce klientů

Benešov – Když v roce 1997 rozhodl Okresní úřad Benešov o tom, že ve městě vznikne domov pro seniory, část veřejnosti z míst, kde měl objekt vzniknout, se k tomuto bohulibému záměru příliš vstřícně nestavěla.

24.10.2014
SDÍLEJ:

Pro canisterapii využíváme zlatého retrievera Rockyho, který je oblíbeným společníkem mnoha našich klientů,“ připomněl ředitel Jaroslav Duras.Foto: archiv DS Benešov

Jenže Domov seniorů Benešov ve Villaniho ulici svému účelu slouží už 15 let a za tu dobu zařízení mnohokrát a vlastně stále doložilo a dokládá, že nápad postavit tento dům, byl velice dobrý. A za těch patnáct let tehdejší kritici také zestárli a někteří z nic se dokonce stali obyvateli tohoto jimi odmítaného zařízení…


„Do celého projektu vložilo město Benešov pozemky a objekt z ateliéru architekta Jana Línka nákladem více než sto milionů korun postavila jedna z benešovských firem," rekapituluje ředitel Domova seniorů Benešov Jaroslav Duras. „Zařízení pak pro seniory a zdravotně postižené poskytuje pobytové sociální služby od října 1999," uvedl ředitel.


V současnosti má domov seniorů kapacitu 103 míst, a to ve dvou registrovaných sociálních službách. V domově pro seniory bydlí 101 klient, dva další pak mohou využívat takzvané odlehčovací služby.


Ti všichni za pobyt platili a platí částku určenou vyhláškou Ministerstva financí a ta obsahuje položku za ubytování a stravu. Cena je úměrná i charakteru ubytování.


„Naším zařízením za celou dobu jeho provozu prošlo už téměř půl tisíce seniorů," připomněl Jaroslav Duras.


V současné době má DS 35 jednolůžkových, 25 dvoulůžkových a 4 čtyřlůžkové pokoje pro zvláště těžce zdravotně postižené klienty, a to pro muže i ženy. Nejvyšší cena je za jednolůžkový pokoj 200 korun a den, za dvoulůžkový je to 160 a za čtyřlůžkový 110 korun za den. Celodenní strava s pěti až šesti chody za den stojí 150 korun.


V DS Benešov žije v současné době více žen, mužů je zhruba čtvrtina. Průměrný věk klientů je pak kolem 83 let.
„Nejstaršímu muži, který u nás žil bylo 103 let," uvedl ředitel domova Jaroslav Duras s tím, že nejstarším současným klientem je žena, která loni dovršila úctyhodných 100 let.


Udržovat dobrou náladu seniorům pomáhají také zvířata.


„Pro canisterapii využíváme zlatého retrievera Rockyho, který je oblíbeným společníkem mnoha našich klientů," připomněl ředitel Jaroslav Duras. „Chováme ale také několik papoušků a dokonce i jednoho želváka," usmál se.


Rozpočet Domova seniorů Benešov činí za rok 26 milionů korun a informace o něm jsou veřejně dostupné na webových stránkách zařízení. Tam se lze dočíst i to, že v DS pracuje 50 zaměstnanců nebo to, že rozpočet tvoří příspěvek Ministerstva práce a sociálních věcí, zřizovatele, kterým je Středočeský kraj, platby klientů a také úhrady zdravotních pojišťoven za vykázané úkony péče.


„Kromě vedení domova pracují ve prospěch klientů tři sociální pracovnice, osm zdravotních sester a devatenáct pracovnic v sociálních službách v přímé péči, z toho tři jako aktivizační pracovnice. O spokojenost klientů se stará svou prací i sedm pracovnic kuchyně, tři pracovnice prádelny, dva údržbáři a čtyři uklízečky," sdělil ředitel DS Benešov.


Klienti do zařízení přicházejí většinou z Benešova a okolních měst, ale jsou také z obcí celého Středočeského kraje i jiných krajů České republiky.
I senioři z Villaniho ulice mají samozřejmě volební právo. To naposledy mohli uplatnit při nedávných komunálních volbách.
Klienti DS mají o volby tradičně velký zájem. Jejich aktivní účast je až padesátiprocentní. Za mnohými kvůli tomu přicházejí komisaři s přenosnou volební schránkou. Zajímavostí tohoto místa v Benešově je, že v DS je již několik let volební místnost, ale klienti s trvalým pobytem patří do jiného okrsku.

Poděkování ředitele DS Benešov
Chtěl bych při připomínce 15 let od vzniku Domova seniorů Benešov upřímně poděkovat všem, kteří se na jeho chodu podíleli, a to především bývalým ředitelům, pánům Stojánkovi a Kubíčkovi, dalším zaměstnancům – paní Kučerové, „vrchní" paní J. Škvorové a mnoha dalším minulým i současným sestrám, ekonomkám, sociálním pracovnicím, účetním, pracovnicím v sociálních službách, kuchařkám, pradlenám, údržbářům, uklízečkám… Jaroslav Duras


Společný pokoj v Domově seniorů Benešov mohou obývat sezdané i nesezdané páry

Vedoucí sociální pracovnicí Domova seniorů Benešov (DS) je už řadu let Ilona Šíchová. Ta při příležitosti výročí vzniku zařízení odpověděla na několik otázek Benešovskému deníku.

Jaké jsou podmínky pro přijetí do DS?
Naší cílovou skupinou jsou osoby od 55 let věku, které potřebují pravidelnou podporu nebo pomoc v soběstačnosti.


Mohou v DS bydlet manželské páry a pokud by k tomu došlo, poskytl by DS ubytování například také homosexuálnímu páru?
Domov seniorů Benešov poskytuje služby bez ohledu na národnost, barvu pleti, politickou či náboženskou příslušnost aj. To samozřejmě platí i o sexuální orientaci. Společný pokoj mohou na své přání obývat sezdané i nesezdané páry.


Je v DS také nějaký řád, například budíček či večerka nebo čas na nástup na oběd?
V našem zařízení máme Domácí řád, který upravuje vzájemné vztahy a pravidla, která jsou nutná pro soužití většího množství lidí a poskytování služeb. Avšak budíček nebo večerka v tomto smyslu neexistují. Jídlo se vydává v pravidelně určených hodinách, ale i tyto hodiny se dají individuálně přizpůsobit potřebám klientů.


V DS také ubytováváte některé osoby jen na určitou dobu. Vysvětlete to prosím.
Ano. Poskytujeme takzvanou Odlehčovací službu, která je na dobu maximálně tří měsíců. Jejím cílem pomoci lidem, kteří pečují o blízkého člověka, zajisti péči v době, kdy oni sami nemohou např. z důvodu dovolené, lékařského zákroku či rekonstrukce bytu.


Čím se obyvatelé DS baví, jaké aktivity jim nabízí samo zařízení a jaké mohou vykonávat sami?
Naši klienti mají možnost si vybrat ze široké nabídky aktivit – připravujeme pro ně nejrůznější kulturní vystoupení, pořádáme společenské a zábavné odpoledne. V nabídce jsou také tvořivé činnosti v dílně, pečení, předčítání, hraní her. Dvakrát do měsíce nás navštěvují muzikanti dobrovolníci a se skupinou asi 20 seniorů společně zpívají různé písničky. Další dobrovolníci nabízí aktivity spojené s duchovní tématikou – čtení a promítání biblických příběhů. Důležitou součástí jsou činnosti spojené s tréninkem pohybových nebo sociálních dovedností. Tzv. reminiscenční neboli vzpomínková terapie je velmi oblíbenou a prospěšnou činností, kdy lidé společně s pracovníkem vzpomínají na hezké chvíle z jejich života. Pomáhá to také společnému seznamování lidí a navazování nových vztahů v Domově. Klienti mají v Domově možnost využívat knihovnu a internet s pomocí i samostatně. Jinak mají v Domově i mimo něj volný pohyb a způsob trávení svého času si určují sami.


Jaké změny v poskytování péče jsou v Domově seniorů za dobu svého fungování nejvýraznější?
Jako sociální pracovnice vnímám největší změnu v tom, že o naše služby, oproti minulosti, mají zájem senioři, kteří už opravdu nemohou žít doma ani za pomoci blízkých osob či terénních služeb. Náš domov tedy nyní poskytuje služby klientům, kteří jsou opravdu nesoběstační. Během těchto 15 let se také výrazně změnil přístup ke klientům, senioři jsou u nás svobodnější a mají více práv. Dbá se mnohem více na soukromí, důstojnou a individuální péči, svobodnou volbu v rozhodování. To je dle mého názoru velmi podstatná a pozitivní změna.


Autor: Zdeněk Kellner

24.10.2014
SDÍLEJ:

SERVIS

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitelka mateřské školy 16 000 Kč

Učitelé v oblasti předškolní výchovy učitelé v MŠ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Načeradec, pedagogické vzdělání - předškolní výchova podmínkou, odměňování dle tabulek. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola načeradec, okres benešov, Lhotecká, č.p. 270, 257 08 Načeradec. Informace: Jana Beránková, +420 317 852 135;733 322 943.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 12 200 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě Pomocní dělníci ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Pracoviště Benešov - Baest, Práce v hluku, zdravé osoby, nutná lékařská prohlídka, Krátkodobé zaměstnání. První kontakt telefonicky. Po telefonické dohoděv Benešově, Čechova 437, pondělí a středa 13-15 hodin. Pracoviště: Ayb-v.v. s.r.o. týnec, Ing. Fr. Janečka, č.p. 147, 257 41 Týnec nad Sázavou. Informace: Volodymyr Ayb, +420 608 516 044.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 90 Kč

Ostatní pomocní pracovníci Pomocné truhlářské práce. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 90 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracoviště: Divišov, dobrý vztah ke dřevu (zaučíme), čistý TR, - tel. domluvit schůzku na tel č. 602 460 112 p. Vobořil. Příplatek na stravování a dopravu, případně zapůjčení služebního vozidla.. Pracoviště: Interier miriam s.r.o.-001, Benešovská, č.p. 166, 257 26 Divišov. Informace: Miroslav Vobořil, +420 602 460 112;317 855 267.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Lektoři dalšího vzdělávání 300 Kč

Lektoři a učitelé jazyků na ostatních školách Lektor/ka anglického jazyka. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 300 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště Týnec, Firemní výuka anglického jazyka pro tři skupiny různých pokročilostí bude probíhat v pondělí, středu a čtvrtek vždy v čase 10:00 až 12:00. Požadujeme certifikát nebo jazykovou zkouškou úrovně minimálně C1 a zkušenosti s výukou angličtiny. V případě zájmu zašlete životopis na vzdelavani@vzdelavanimetis.eu, do předmětu e-mailu uveďte "Výuka AJ - Brodce".. Pracoviště: Ing. et bc. lenka štichauerová - týnec klusáčkova, Klusáčkova, č.p. 2, 257 41 Týnec nad Sázavou. Informace: Radek Kahánek, +420 604 500 052.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lítačka

Cestování veřejnou dopravou s Lítačkou se brzy obejde i bez karty Lítačka

Vodní dům v Hulicích ožil ve večerních hodinách díky Muzejní noci.
18

OBRAZEM: Nejlepší fotografie z víkendových akcí

Neřež pokřtí své nové album v sobotu v Sázavském klášteře

Sázava - 20 let Neřež je název alba, které na dvou CD mapuje dvě desetiletí této legendární kapely. Kromě lety prověřených hitů ale přináší také nové písničky, na nichž se podílely i zpěvačky Marie Rottrová a Lucia Šoralová. Nahrávka bude pokřtěna v sobotu 26. května na velkém koncertu v Sázavském klášteře. Více již v rozhovoru se spoluzakladatelem skupiny, zpěvákem a kytaristou Zdeňkem Vřešťálem.

Úterní ráno bylo plné motorkářské smůly

Střední Čechy – Smolné ráno zažívalo v úterý hned několik motocyklistů. V různých koutech středních Čech se stali účastníky dopravních nehod.

Kladrubské hry odstartovaly svou druhou stovku

Kladruby – Další zápis do historie Rehabilitačního ústavu Kladruby začaly v úterý 22. května psát už 101. Kladrubské hry. Ty úplně první si vymyslel Vojmír Srdečný v roce 1948. A jen zdravotní důvody, jak při zahajovací řeči zmínil ředitel ústavu Josef Hendrych, zapříčinily, že se bývalý tělocvikář tentokrát jejich zahájení nezúčastnil.

Rady do zahrady: střídavá plodnost a dvouletky

Benešovsko - Rady čtenářům Deníku od zahrádkáře, ovocnáře, pěstitele a šlechtitele Petry Kumšty z Votic.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT