„Soutěž s názvem Věnuj počítač a pojeď do ZOO, v níž žáci základních a středních škol v celé České republice sbírali nepoužívané počítače, uspořádala v rámci projektu Recyklohraní, aneb Ukliďme si svět nezisková organizace, která se zabývá zpětným odběrem elektroodpadu," vysvětlil Šimon Slavík z pořádající agentury s tím, že tři školy, které odevzdaly nejvíce počítačů v přepočtu na jednoho žáka školy, vyhrály výlet do ZOO Jihlava spojený s prohlídkou recyklační linky, kam nefunkční elektrospotřebiče putují.

Ani žáci ze Senohrab a ani ti z Benešova se do Jihlavy sice nepodívají, nic méně pedagogové na ně mohou být díky jejich snaze právem hrdi. ZŠ a MŠ Senohraby, do které dochází 110 dětí, nasbírala celkem třiatřicet počítačů. Tedy 0,30 kusů na jednoho žáka. Základní škola Dukelská odevzdala sedm počítačů, a to je při 643 dětech 0,01 starého přístroje na jednoho žáka.

„Snaha dětí a pedagogů ve Středočeském kraji nás velmi potěšila a doufáme, že inspiruje i další obyvatele, aby nepoužívané počítače a jinou elektroniku odevzdávali k recyklaci. Počítače obsahují řadu znovu využitelných nebo naopak nebezpečných látek, a je proto vhodné je odevzdat na místa k tomu určená," uvedla Kristina Mikulová, manažerka komunikace společnosti.

V rámci projektu Věnuj počítač, do kterého se může zapojit i široká veřejnost, nezisková organizace všechny odevzdané přístroje odborně zkontroluje, nefunkční předá k recyklaci a ty stále sloužící poputují k dětem z dětských domovů. Lidé se tak mohou snadno zbavit nepotřebného zařízení a podpořit dobrou věc.

„Soutěž ve sběru elektrospotřebičů ovšem není jediným projektem, do kterého se mohou školy zapojit. Recyklohraní umožňuje mateřským, základním a dokonce středním školám průběžně plnit úkoly s tématikou ochrany životního prostředí, učit se o ní a současně získávat body, za které mohou dětem nakupovat nejrůznější pomůcky," dodal závěrem Šimon Slavík.