Obrovský nepoměr. Tak, v krátkosti, lze uvést statistiku Městské policie Benešov na úseku dopravy ve městě. Dvě nestejně dlouhá období se od sebe liší doslova jako den a noc. Prvním je časový úsek mezi květnem a prosincem 2008, druhým pak úvodní čtvrtletí.
Zatímco za uvedený čas řešili loni strážníci v dopravě 260 případů, jen za leden, únor a březen současného roku jich stihli bez devíti 400!
„Strážníci jsou více v ulicích, mají více otevřené oči,“ zhodnotil velitel strážníků Luboš Baranec.
Nejspíš úmyslně zapomněl přidat, že to je zejména výsledek jeho práce. Do Benešova přišel loni na podzim s pověstí nekompromisního zastánce zákonů a totéž požaduje od podřízených.
Za první kvartál strážníci kromě dopravy stačili zjistit a také částečně i vyřešit dohromady 523 případů. „Byly mezi nimi i trestné činy,“ připomněl Baranec. „Za volantem jsme přistihli opilého řidiče. Kamera našeho systému zachytila vloupání do vozidla. Pachatele jsme sice nezadrželi, ale čísla registrační značky jeho auta se od nás dozvěděli policisté,“ sdělil šéf strážníků.
Kromě těchto případů řešili strážníci i další kauzy. Například tu, kdy se do rekonstruovaného bytu neoprávněně nastěhovali cizí lidé. „Byli to bezdomovci a narkomani,“ popsal událost z ulice Marie Kudeříkové Baranec.
Strážníci také zadrželi zloděje v DM marketu, který si vybral zboží za osm tisíc a v Penny Marketu. Ten si zase naložil košík zbožím za 10 tisíc korun a jeho komplic mu pro únik otevřel vchodový prostor.
Strážníci budou pokračovat také při kontrolách podávání alkoholu mladistvým. „Zjistili jsme totiž i šestnáctileté kluky popíjející pětihvězdičkový koňak,“ dodal velitel strážníků Luboš Baranec.