Tohle hezké české slovíčko se totiž nejpříhodnější pro ty, kteří nejsou s to donést obaly do koše, nebo dokonce do vody či roští úmyslně „uklízejí“ věci, které patří do sběrných dvorů a na skládky.

Zakladatelé tradice z obecně prospěšné společnosti Posázaví, zvou k uklízení Kácovska, Sázavska a Týnecka nejen dospělé, ale také školáky. Ti všichni až do neděla 14. dubna vygruntují i sázavské přítoky.

Jak připomněla ředitelka Posázaví o.p.s. Bohunka Zemanová, zapojení školáků přispěje nejen ke zlepšení jejich vztahu k místu, kde žijí, ale usnadní to i práci dalším dobrovolníkům. „Ti se tak budou moci soustředit na sbírání odpadků v jiných lokalitách,“ sdělila.

Nový ročník akce se tentokrát ponese v duchu motta Tři dny v roce nestačí. Nebude to jediná novinka, kterou Posázaví o.p.s. chystá. Gruntovat sice budou, tak jako vždy, „lodníci“ i „pěšáci,“ ale ti tradičních pět úseků budou čistit celý víkend. „Podle potřeby budou dobrovolníci pomáhat přírodě od odpadků dva, jinde tři dny,“ připomněla Zemanová.

Možná nejdůležitější změnou však je rozhodnutí organizátorů vytvářet méně plastového odpadu. Proto dostanou účastníci pitnou vodu v menších lahvích a odpad uloží do pevnějších pytlů. „Chceme také, aby si brigádníci přinesli své vlastní lahve a hrníčky či kelímky, do kterých jim vodu na pití načepujeme,“ dodala ředitelka Posázaví.