Tento vzkaz ale není přesný. Německé okupanty z Benešova nevyhnala Rudá armáda, nýbrž Ruská osvobozenecká armáda generála Vlasova. Dokládají to i dobové fotografie.

Čtyřiapadesát rudoarmějců pak neskosila v Benešově nepřátelská palba, ale nejspíš metanol. Podle některých zpráv zemřeli na otravu, když na vlakovém nádraží pili domnělý alkohol z odstavených cisteren.

O historce ví i ředitel Státního okresního archivu Benešov Michal Sejk, ale potvrdit ji si netroufá. „Problémem konce války na Benešovsku je nedostatek pramenů,“ vysvětlil.

Podle starosty Jaroslava Hlavničky průzkumy doložily, že v mauzoleu žádné lidské ostatky nejsou. A vzhledem k tomu, že údržba objektu stojí město dost peněz, uvažuje o jeho odstranění. Využití uvolněného prostoru má ukázat studie.

„Objekt bychom zdemolovali a na místě ponechali jen katafalk, který by symbolicky připomínal události na konci války. Úprava tohoto prostoru by byla součástí areálu nové městské obřadní síně. Ta současná nám nepatří a je navíc nedůstojná pro loučení s blízkými,“ dodal starosta.